Płatny serwis ze ściągami i wypracowaniami.

poniedziałek, 19 sierpień 02, 17:19

Uczestnicy poddają dyskusji pomysł stworzenia odpłatnego serwisu oferującego uczniom gotowe wypracowania. Omawiane są możliwe trudności, a nawet strona moralna całego przedsięwzięcia.

Mateusz Romanowski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-08-19 15:19:53:

Prowadzę kilka darmowych serwisów internetowych, więc zachciało mi się stworzyć także płatny :wink:
Oczywiście przed wprowadzeniem tego projektu w życie chciałbym go skon**ować z Wami ... :mrgreen:

Zacznę od opisu projektu strony:
Byłaby to strona z wypracowaniami i ściagami dla uczniów i ew. studentów. W związku z tym, że w Sieci jest bardzo dużo materiałów na ten temat, muszę przyznać, że czasem mam wątpliwości co do trafności tego pomysłu Uśmiech
Mimo wszystko jednak myślę, że byłoby to rzecz możliwa do zrobienia. Tak jak pisałem, w Sieci jest bardzo dużo takich stron, ale przecież nie wszystkie to profesjonalne, dobrze znane serwisy. Niektóre z nich to zwykłe strony domowe lub jakieś szkolne itp. Z takimi serwisami myślę, że mozna by dość łatwo nawiązać współpracę (gorzej z kontaktem, często na stronie nie ma nawe emaila).
Tak więc liczba prac mogłaby być bardzo duża, więc miałbym fundamenty pod serwis.

Oczywiście dodatkowym atutem będzie stworzenie dobrej wyszukiwarki oraz opisów prac, co zachęcałoby do wykupienia dostępu.
W kazdym razie, to co napisałem, to sprawy raczej czysto techniczne, tak więc zajmę się opisaniem celu, sposobu realizacji itp.

1. Opłaty
Wg mnie najlepszą formą opłaty byłby sms. Oczywiście mógłbym dodać także przelew bankowy, ale w tym przypadku trzeba będzie to księgowac wszystko :evil: (czy się mylę?). Cena - najlepsza byłaby wg mnie 3 zł + vat za miesiąc, czyli sms na 73xx - ale chyba Wapacz nie ma takich numerów ... Więc myślę, że dobre byłoby 2 PLN + vat za miesiąc, lub też 9 PLN + vat za semestr (5 miesięcy). Nie jest to tak mało, jak na serwis tego typu, ale przy mniejsych cenach nie będzie mi się to pewnie opłacać ...

2. Promocja
oprócz typowej promocji - w wyszukiwarkach, katalogach i w innych serwisach, myślałem też nad Programem Partnerskim. Polegałby on na prowizji, myślę, że dość wysokiej np. 90% zysku od zarejestrowanej osoby, czyli 63 grosze od osoby. Co prawda zostałoby mi tylko 7 groszy, ale miałbym zysk zopłat za kolejen miesiące (licząc, że uzytkownik wykupi kolejny abonament). Jeszcze jeden sposób - stworzyć jak najlepsza wyszukiwarkę - z wyszukiwarki by mógł skorzystać każdy, wyniki by pokazywały tytuł oraz krótki ospi, ale anby skorzystać z całej pracy trzeby by się zalogować (a co za tym idzie, uiścić opłatę)

3. Reklamy
Co z reklamami w takim serwisie? Opłaty nie byłyby małe jak na tę grupę docelową, więc raczej nie powinien wstawiąc reklam, ale niw eim, czy bym sie utrzymał z samego abonametnu (przykład: TVP, PR). Zastanawiam się także, czy umieszczać reklamy na stronach publicznie dostępnych, tj. np. strona główna, wyniki wyszukiwania itp.

4. Jak ruszyć?
Czy rozwiązanie, aby od początku działalności serwisu pobierać opłaty, jest trafne? Czy lepiej najpierw ruszyć z serwisem darmowym, a potem stopniowo wprowadzić opłaty (np. tak jak na Allegro)? A może jeszcze inne rozwiązanie - serwis byłby płatny, ale przez pierwsze np. trzy miesiące dostęp byłby gratis (tylko, czy wtedy konieczna rejestracja, czy nie). Przy tym ostatnim rozwiązaniu jednak jest jeden problem - być może niektórzy użytkownicy ściągaliby masowo wszystkie prace bojąc się wprowadzenia opłat - powodującym tym straszne zatłoczenie ruchu.

5. Jeszcze raz reklamy Uśmiech
Teraz już końcowa sprawa - czy lepiej liczyć na zyski z abonamentów (serwis płatny), czy z reklam (serwis bezpłatny)? Zdaję mi się, że ten perwszy system jest bardziej przyszłościowy, ale ... reklama tez się rozwija.


Przy darmowym serwisie spodziewałbym się w pierwszym miesiącu około 20.000 wizyt i ponad 100.000 odsłon a nawet i więcej. Natomiast przy płatnym serwisie na ile smsów mogę liczyć przy takich ilościach wizyt? 200? Jeśli tyle to byłoby tylko 140 zł. Ale czy faktycznie byłoby tyle chętnych?

Proszę o opinie Uśmiech Czytaj na Forum Merytorium.pl