NASK wprowadza domeny z polskimi znakami - co Wy na to ?

środa, 3 wrzesień 03, 13:42

Czy domeny z polskimi znakami wprowadzą tylko zbędny chaos i wymuszą wykupywanie domen z i bez polskich „ogonków” ? Czy też staną się ułatwieniem dla polskiego internauty?

crabiks napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-09-03 15:35:42:

Teraz sie zacznie dopiewro balagan ? A moze bedzie lepiej ? Jak sadzicie ?
Polskei literki wplyna pozytywnie czy negatywnie na internet ?
Troche sobie tego nie wyobrazam, wpisywac polskie literki ... http://www.wrocław.pl :lol:

666666; padding-left:5px;">Możliwość rejestrowania domen internetowych z polskimi znakami diakrytycznymi wprowadzi od 11 września NASK. Polski operator twierdzi, że oferuje domeny ze znakami narodowymi jako pierwszy w Europie

Firmy i osoby prywatne będą mogły zarejestrować sobie domeny (adresy internetowe) typu ".pl" oraz tzw. domeny funkcjonalne ("com.pl", "org.pl" i in.) i regionalne (np. "waw.pl") zawierające typowo polskie litery, w rodzaju "ą", "ę", "ć", "ó", "ż". Np. adres strony internetowej http://www.zolty.pl będzie można zapisać normalnie: http://www.żółty.pl

Premiera nowej usługi NASK (którą poprzedziło opublikowanie przez organizację The Internet Engineering Task Force oficjalnego standardu rejestracji nazw internetowych ze znakami narodowymi) odbędzie się podczas Krajowego Sympozjum Telekomunikacji w Bydgoszczy. - Wprowadzamy do powszechnego użytku domeny ze znakami narodowymi jako pierwsi w Europie wśród instytucji pełniących rolę krajowego rejestru nazw internetowych - pisze NASK w środowej informacji na ten temat.

Krytycy takich rozwiązań wskazują na problemy z komunikacją międzynarodową w internecie, w którym zaroiłoby się od polskich, niemieckich, francuskich i innych znaków narodowych.
Czytaj na Forum Merytorium.pl