Wyższa składka zdrowotna

środa, 14 maj 03, 14:12

Materiał na temat podwyżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od kwietnia 2003. Tym razem urzędnicy wymyślili bardzo ciekawy sposób, żeby nie zauważyły tego media.

Paweł Gruszecki napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-05-14 7:02:53:

Za Radiem Zet, od kwietnia przedsiębiorcy płacą wyższą składkę zdrowotną (czyli w tej deklaracji co w maju była wysyłana do ZUS). Głośno było pół roku temu o podnoszeniu składki o 0,25% (z 7,75% do 8%). Tyle, że przedsiębiorcy to klasa gorsza widocznie, bo im po cichu podniesiono składkę (w praktyce) nie o 0,25%, a o około kilkaset (!) procent. Media tego nie zauwazyły, bo zrobiono to naprawdę tylnymi drzwiami - składka jest dalej 8%, ale zmieniła się minimalna podstawa, jaką można zadeklarować. Dotąd było 60% średniej i dalej tyle jest, ale dla składki zdrowotnej (i tylko dla niej) deklarujemy 75%. Innymi słowy deklarujemy dwa różne dochody w jednej deklaracji. No i od tych 75% liczymy składkę zdrowotną... różnica ok. (tylko, aż?) 25 złotych, ale w wartościach względnych to bardzo dużo. Najgorsze, że wielu przedsiębiorców o tym nie wie i wypełniło deklaracje na starych zasadach.

Polecam audycję Janusza Weissa w Radiu Zet o 13:15. Dzisiaj będzie się tym jeszcze na pewno zajmować (zajmuje się od 2 dni i nic nie wskazuje na to, aby temat się wyczerpał...).

A tak na marginesie, emeryci i renciści podobno od 70% średniej krajowej mają obniżone świadczenia emerytalne/rentowe o połowę. A skoro sami deklarują 75%...

Super mamy ministra finansów Smutek. Czytaj na Forum Merytorium.pl