Płatny content w portalach

piątek, 11 październik 02, 15:39

WP.pl wprowadziło opłaty za zawartość niektórych serwisów. Uruchomiło też nową usługę płatnych kont pocztowych. Działania mają na celu do rozbudowę żródeł przychodów wp.pl. Co planują konkurenci?

Paweł Gruszecki napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-10-11 18:09:42:

Wirtualna Polska chyba jako pierwszy portal internetowy wprowadził opłatę za faktyczną treść, a nie za usługę (Randki SMS) czy programy typu Big Brother. Oto informacja prasowa z tej okazji (przy okazji wprowadzili płatną pocztę, też o niej jest).

666666; padding-left:5px;">WIRTUALNA POLSKA ROZWIJA NOWE ŹRÓDŁA PRZYCHODÓW. 2002-10-10

Wirtualna Polska (http://www.wp.pl/) różnicuje swój kontent i wprowadza płatne usługi, które mają w większym stopniu zdynamizować ponad 100% wzrost przychodów. Nowy standard poczty oraz wzbogacone wydania serwisów rozrywkowych, z których korzystają miesięcznie setki tysięcy użytkowników, będą objęte płatną subskrypcją.
Rozwijając nowe źródła przychodów, Wirtualna Polska (http://www.wp.pl/) wprowadza nowy standard poczty elektronicznej oraz uruchamia płatną Strefę Rozrywki.

Zmodernizowana usługa poczty (http://poczta.wp.pl/), w której funkcjonuje już ponad 4,4 mln kont, jest konkurencją dla profesjonalnych usług e-mail we wszystkich kluczowych wymiarach. Nowa Poczta to, m.in. pojemność skrzynki do 75 MB, możliwość przesyłania listu do 10MB (pomiędzy użytkownikami płatnych pakietów), najnowsze rozwiązania zapewniające poufność i niezawodność przekazywania informacji (SSL -Secure Sockets Layer, skaner antywirusowy WPSecure, skaner antyspamowy) oraz szeroki wybór domen, w których można otworzyć konto.

Odpłatne będą także wzbogacone wersje popularnych serwisów sieciowych: Gry on-line (http://gierki.wp.pl/) oraz Erotyka (http://erotyka.wp.pl/) Serwis "Gierki" jest największym serwisem poświęconym grom on-line w polskim Internecie. Liczba rozgrywających wirtualne pojedynki przekracza obecnie 300 tys. osób miesięcznie. Równie dużą popularnością cieszy się "Erotyka", która znajduje się w pierwszej 10 najczęściej oglądanych serwisów Wirtualnej Polski.

Korzystanie z podstawowych funkcjonalności serwisów jest bezpłatne, zaś dostęp do ich pełnego potencjału jest uzależniony od uiszczenia, sms-em, stosownej opłaty. Najkorzystniejszą taryfą za serwisy rozrywkowe jest taryfa miesięczna - 9 zł + vat, gwarantująca wykorzystanie możliwości serwisów za niewiele ponad 30 groszy dziennie. Opłata jednodniowa to 2 złote netto, zaś tygodniowy dostęp kosztuje 5 zł + vat. Z korzyści nowych pakietów pocztowych można cieszyć się już za niewiele ponad 7 groszy dziennie - abonament roczny dostępny jest już od 27 zł + vat. Prawdziwe novum na rynku usług poczty stanowi jednak wykorzystanie, jako szybkiej i prostej formy regulowania opłat, technologii sms. Za sms wart 7 zł + vat użytkownik otrzymuje możliwość korzystania z poczty przez miesiąc.

Wprowadzenie płatnych treści (tzw. "premium content") jest kolejnym elementem rozbudowy źródeł przychodów portalu WP.pl. Korzystając z zasięgu ponad 4,4 milionów użytkowników miesięcznie, WP sprzedaje reklamę internetową, rozwiązania dedykowane, pośredniczy również w handlu elektronicznym.

"W ciągu ostatniego roku WP zwiększyła przychody o ponad 100%. Chociaż dużą część tego wzrostu zawdzięczamy zwiększeniu sprzedaży w tradycyjnych obszarach biznesu - reklamie i pośrednictwie finansowym, to jednak nowe usługi cieszą się najwyższą dynamiką rozwoju. Dlatego też zależy nam na konsekwentnym ich ulepszaniu i prospericie. - mówi Marek Borzestowski, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski S.A. - Choć udaje się nam regularnie obniżać koszty, to wysokie nakłady na utrzymanie serwisów będą wymuszać wprowadzanie płatności, przynajmniej za kontent wysokiej jakości."


Ponadto do płatnego contentu przymierza się Onet.pl. Portal ten zamierza spopularyzować swoją usługę małą sztuczką. Otóż zapowiadane jest wprowadzenie sporych rabatów lub nawet całkowicie bezpłatnego dostępu do płatnych zasobów dla użytkowników nowego połączenia modemowego Onet Konekt. Tak przygotowana oferta sprawia, że nie będzie to treść bezpłatna, ale jednocześnie w początkowym okresie będzie możliwe jej rozkręcenie (bo wystarczy połączyć się przez Onet Konekt, aby ją sprawdzić i ew. zapłacić w przyszłości). Oczywiście jest to jednocześnie zachęta dla modemowców, aby łączyli się przez Onet Konekt.

W każdym razie robi nam się powoli Zachód. Nie udało się to Arenie, ale teraz udało się Wirtualnej Polsce i Onetowi - zintegrowanie typowych usług internetowych (providerskich) z portalem, który coraz w przyszłości coraz częściej będzie prawdopodobnie traktowany jako wartość dodana.

Póki co tylko Interia wciąż stoi w miejscu, usiłując zarobić na swoich randkach SMS. Czytaj na Forum Merytorium.pl