Wprowadzenie opłat w serwisie free4web.pl

niedziela, 11 sierpień 02, 21:51

Jeszcze nikt w Polsce na taką skalę nie omowił sprawy pobierania opłat w serwisach i czasopismach internetowych. Jedna z dyskusji, które razem tworzą najbardziej obszerne opracowanie tematu w Polsce.

nav napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-08-11 19:51:46:

Witam,
Jako administrator serwisu chciałbym skonsultować, z uczestnikami forum, plan wprowadzenia opłat w moim serwisie.

Na początek może krótko scharakteryzuje serwis, który w chwili obecnej świadczy darmowe usługi webmasterom. Usługi te polegają na udostępnianiu zaplecza technicznego oraz odpowiedniego oprogramowania do założenia komponentów takich jak forum, system newsów, służący do administracji treścią serwisu za pomocą stron WWW, czy ankieta służąca do przeprowadzania badań wśród internautów. Taki komponent może założyć każdy niezależnie od tego czy jego strona znajduje się na republice czy innych darmowych serwerach. Jego połączenie ze stroną ogranicza się do wstawienia kodu HTML na stronę WWW. Są to nasze trzy główne komponenty ponieważ możemy do nich podpiąć banner. Banner jest naszym jedynym, wątpliwym, zyskiem z naszej działalności. Ostatnio zdecydowaliśmy się zlikwidować banner z forum i systemu newsów, ponieważ wiele naszych użytkowników było gotowych zapłacić za jego zlikwidowanie, ale my nie mieliśmy odpowiedniego zaplecza technicznego, by zrealizować to na większą skalę.

Na chwilę obecną obsługujemy 30487 kont w serwisie free4web.pl. Wiem, że spora grupa byłaby w stanie zapłacić za brak bannera. Rozwijając temat opłat zdecydowaliśmy się na 18 zł netto za rok. 18 zł ponieważ jest to cena dwóch SMSów. Zdecydowaliśmy również, że użytkownicy, którzy zdecydują się zapłacić, otrzymają dodatkowe możliwości w ramach funkcjonowania komponentów.


Zdecydowaliśmy się na tak niską cenę, ponieważ liczymy na dużą ilość klientów skuszonych niską ceną. Nasz przeciętny użytkownik, to zazwyczaj osoba zaczynająca przygodę z webmasterstwem, lub hobbysta, nie mająca korzyści materialnych z funkcjonowania swojego serwisu, często uczeń.

Zatem nie możemy zbyt dużo wymagać jeżeli chodzi o wysokość opłat.
Zdecydowaliśmy się na SMSy, mimo wysokich prowizji. Póki co rozpatrujemy narazie ofertę Wapacz.pl, bo od mediadialer.pl dostalibyśmy max. 1,50 zł od SMSa za 9 zł.

Za SMSami przemawia przedewszystkim ich dostępność wśród użytkowników. Planujemy również udostępnić inne możliwości płatności takie jak mikroplatnosci.pl, przelew na konto czy przekaz, również w cenie 18 zł rocznie.

Za 9 zł (jeden SMS) użytkownik dostawałby 100 punktów. 200 punktów kosztuje usunięcie bannera na rok, 200 punktów kosztuje dodatkowa opcja X w forum (jednorazowo) a opcja Z kosztuje 100 punktów itd.
Chciałbym poznać zdanie dyskutantów na temat tego pomysłu, wysokości opłat i rozwiązania punktowego. Czytaj na Forum Merytorium.pl