Internetowe sieci reklamowe

czwartek, 1 sierpień 02, 16:04

Myślisz o zarabianiu na reklamach? Nie możesz ominać tego watku. Paweł
Gruszecki napisał do Magazynu Internet artykul o sieciach reklamowych... teraz postanowił zająć się sprawą kompleksowo.

Paweł Gruszecki napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-08-01 14:04:59:

Niedawno przy okazji zupełnie innej dyskusji ("") rozpoczęliśmy rozmowę na temat internetowych sieci reklamowych. Sądzę, że warto przenieść dyskuję na ten temat do osobnego wątku i kontynuować, bowiem reklama jest rzeczą, na którą stawia wiele serwisów internetowych (o tym czy jest to słuszne także możemy podyskutować).

Bardzo proszę, aby wypowiadały się wszystkie osoby, które prowadzą swoje serwisy internetowe i mają doświadczenia z sieciami reklamowymi (będziemy mogli porównać możliwości każdej z nich), ale także osoby, które dopiero są zainteresowane taką współpracą i mają jakieś pytania. W końcu po to jest forum, żeby pytać Uśmiech.

Jeżeli będzie taka potrzeba to spróbuje zaprosić do dyskusji twórców znanych polskich serwisów, a może także przedstawicieli najważniejszych sieci. Wszystko zależy od rozmiarów dyskusji.


Póki co proponuję małe wprowadzenie do dyskusji dla osób, które nie do końca się w temacie orientują.


Czym są internetowe sieci reklamowe?

Internetowe sieci reklamowe są to firmy, które zajmują się kompleksową obsługą powierzchni reklamowych zrzeszonych w sieci witryn. Taka obsługa zazwyczaj jest na wyłączność. W zamian za udostępnienie powierzchni reklamowej (bannery, pop-upy, interstitiale, często także mailing i inne) sieć gwarantuje wysokiej jakości oprogramowanie do serwowania reklamy i monitorowania jej skuteczności, co gwarantuje wysoką jakość obsługi zarówno serwisu internetowego, jak i reklamodawcy.

Ponadto sieci reklamowe, o ile same nie sprzedają reklamy, działają we współpracy z agencjami reklamowymi, które wykorzystują powierzchnię wykorzystywaną przez sieć do serwowania na niej reklamy. Tak więc taką internetową sieć reklamową porównałbym na przykład do gęsto rozsianej po całym kraju sieci billboardów. Każdy może wystawić billboard na kawałku dzierżawionej ziemii, ale pojedynczy billboard nie gwarantuje sukcesu w walce o reklamodawcę. Dużo większą szansę mają sieci billboardów. Reklamodawca wybiera promowanie się w całej sieci, bo dzięki temu nie musi objeżdżać całego kraju, szukając w każdym jego zakątku dogodnego miejsca na wyeksponowanie swojej reklamy. Dodatkowym atutem są rabaty. Reklamodawca dostanie wyższy rabat jeśli wyda 50 tysięcy na reklamę na powiedzmy 100 billboardach w ramach jednej sieci (liczby są w tym momencie zupełnie przypadkowe) niż gdyby miał wydać po 500 złotych na każdym z tych 100 billboardów osobno. Do tego z firmą obsługującą sieć billboardów współpracują często różnorakie agencje reklamowe.

Tak więc reklamodawca z firmy X może się zgłosić do agencji Y i powiedzieć: "chcę, abyście mi zaplanowali kampanię z wykorzystaniem prasy, telewizji, radia i reklamy zewnętrznej". Agencja kontaktuje się z firmą obsługującą sieć billboardów i w imieniu klienta wynajmuje przestrzeń reklamową.

Dokładnie analogicznie jest w przypadku internetowych sieci reklamowych. Dlatego właśnie uważam, że są one znacznie mądrzejszym rozwiązaniem niż działanie w pojedynkę.


Najważniejsze polskie sieci

Do absolutnej ekstraklasy zaliczyłbym:

a) IDMnet Sp. z o.o. (http://www.idmnet.pl), Warszawa

Jej korzenie sięgają marca 1997 roku, kiedy ze struktury centrum usług internetowych Super Media wyodrębniony został nowy dział - Internetowy Dom Mediowy (IDM). W styczniu 2001 roku doszło do pierwszej poważnej zmiany organizacyjnej. Oto cytat z komunikatu IDM:

666666; padding-left:5px;">W wyniku powołania IDMnet dokonane zostały zmiany w strukturze nowej spółki. Część IDM, związana z kreacją i budowaniem strategii promowania się klienta w Internecie, należy obecnie do działu Super Media Interactive. IDMnet koncentruje się natomiast na wykupie powierzchni reklamowych i rozbudowie sieci reklamowej.


Następnie w roku później, czyli w styczniu 2002 roku doszło do ostatecznego wyodrębnienia się IDMnet Sp. z o.o.

Dla IDMnet pracuje obecnie 8 osób. Prezesem i założycielem jest Adam Dyba. Firma działa wyłacznie w polskim Internecie. Cytując przedstawiciela IDMnet, sieć ta przeprowadza miesięcznie 3-5 kampania, przy czym z własnych obserwacji wiem, że są to duże kampanie (dla przykładu w marcu 2002 roku były to: TETA S.A, Kredyt Banku - Ekstralokata III, Nestle, Winiary).


b) Ad.net (http://www.adnet.pl), Warszawa

Został założony w listopadzie 2000r. przez agencję CR-Media i Prokom Internet. Właściciele do dziś pozostają tacy sami. Ad.net ma swoje oddziały także na Litwie i Łotwie. Na pytanie odnośnie ilości miesięcznie przeprowadzanych kampanii Tomasz Cisek, Dyrektor Zakupu Adnet odpowiada:

666666; padding-left:5px;">To wszystko jest uzależnione od miesiąca. Ten rynek póki co nie jest przewidywalny i ciężko powiedzieć ile średnio w miesiącu realizujemy kampanii. W zeszłym roku w mniejszej lub w większej części ponad 95% wszystkich kampanii realizowanych w Internecie emitowana była na witrynach z naszej sieci.


Z kolei na pytanie o kampanie z ostatniego roku:

666666; padding-left:5px;">Centertel, Era, Nokia, Fiat Stilo, mBank, Inteligo… wymieniać bym mógł jeszcze trochę - ale tak jak pisałem większość kampanii było w naszej sieci.


Warto dodać, że Ad.net był współorganizatorem Pierwszego Forum IAB, które na wiosne odbyło się w Warszawie.c) ARBOmedia (http://www.arbomedia.pl)

Firma ta jest zdecydowanie mniej internetowa niż wcześniejsze, bowiem oprócz działalności jako internetowa sieć reklamowa oferta ARBOmedii obejmuje także stacje telewizyjne. W Polsce są to: VIVA Polska, TMT oraz Fashion TV.

ARBOmedia Polska jest częścią międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzi 12 oddziałów regionalnych w 12 różnych krajach Europy. Na stronach ARBOmedii można przeczytać, że jest to największa niezależna firma trudniąca się sprzedażą powierzchni reklamowej w Europie. Nie sprawdzałem, pozostaje wierzyć na słowo.

W Polsce ARBOmedia działa od niedawna (jeżeli mnie pamięć nie myli do od początku tego roku). Powstała w wyniku przejęcia działającej wcześniej sieci adMaster.

Niestety brak mi doświadczeń we współpracy z tą firmą. Może któryś z forumowiczów jest w stanie powiedzieć coś więcej na ich temat?d) ClickAd (http://www.clickad.pl)

Nie posiadam zbyt wielu informacji na ich temat. Więcej szczegółów postaram się dostarczyć wkrótce.Szczegóły techniczne

Od strony technicznej przystosowanie witryny do współpracy z oprogramowaniem sieci wymaga jedynie umieszczenie w miejscach, gdzie ma ukazać się reklama specjalnego kodu, który wygląda mniej więcej tak (przykładowy kod IDMnet):

666666; padding-left:5px;">

<!-- AdSpace site=nazwa_witryny page=1 bp=g1 bs=468x60 cat=rihroz -->
<script>
bust = Math.floor(1000000*Math.random());
document.write('<IFRAME frameBorder=0 height=60 width=468 marginHeight=0 marginWidth=0 hspace=0 vspace=0 frameborder=0 scrolling=no bordercolor="#000000"
src="https://adidm.supermedia.pl/html.ng/site=nazwa_witryny
&page=1&bp=g1&bs=468x60&cat=rihroz&bust='+bust+'">n');
document.write('<SCR' + 'IPT language="JavaScript1.1" src="https://adidm.supermedia.pl/js.ng/Params.richmedia=yes&
site=nazwa_witryny&page=1&bp=g1&bs=468x60&cat=rihroz&
bust='+bust+'">n');
document.write('</SCR' + 'IPT>n');
document.write('</IFRAME>');
</script>
<noscript>
<a href="http://adidm.supermedia.pl/click.ng/Params.richmedia=yes&
site=nazwa_witryny&page=1&bp=g1&bs=468x60&cat=rihroz">
<img src="https://adidm.supermedia.pl/image.ng/Params.richmedia=yes&
site=nazwa_witryny&page=1&bp=g1&bs=468x60&cat=rihroz" width="468" height="60" border="0" />
</a> </noscript>
<!-- /AdSpace -->Powyższy kod wyświetli banner (generalnie 468x60, ale jak jest potrzeba to także mniejsze). Kod jest przystosowany do obsługi użytkowników z różnymi przeglądarkami. Podstawowym sposobem serwowania reklamy jest <IFRAME>, ponieważ daje najwięcej możliwości (serwowanie różnych rodzajów reklamy, np. flash). Dla przeglądarek, które nie obsługują <IFRAME>, czyli mówiąc krótko - dla przeglądarek innych niż Internet Explorer, przygotowano reklamę w formie Java Scriptu. Jeżeli ktoś posiada przeglądarkę nie obsługującą poprawnie JS, zostanie mu wyświetlony tradycyjna podlinkowana grafika. Oczywiście ta ostatnia opcja daje najmniej możliwości.

Tak więc w zasadzie nie ma możliwości, aby u kogoś reklama nie była widoczna. Jedyne do czego mogę się przyczepić to przygotowanie kodu w taki sposób, że reklama nie wyświetla się w trybie offline. Jest to najprawdopodobniej zamierzenie celowe, bowiem kiedyś nie było z tym problemów.Zapraszam do dyskusji!

Oczywiście nie wyczerpałem jeszcze tematu, ale jest to jedynie wprowadzenie do dyskusji. Zapraszam wszystkich, którzy prowadzą serwisy internetowe i mają doświadczenia z sieciami reklamowymi o wypowiadanie się jak układa się współpraca czy polecacie swoją sieć, itp. Z kolei wszystkich pozostałych zapraszam do zadawania pytań. Ja i inni forumowicze chętnie podzielimy się tym co wiemy, a w razie, gdyby to nie wystarczyło - zaproszę na forum przedstawicieli sieci reklamowych. Przypuszczam, że chętnie przyjmą zaproszenie.Magazyn Internet, numer 7/2002

W aktualnym (lipcowym) numerze magazynu Internet znajduje się mój artykuł na temat sieci reklamowych. Na czterech stronach wyjaśniam sposób działania takich sieci, omawiam celowość przystąpienia do sieci reklamowej, prezentuję kilka przykładowych możliwości adserwera DART for Publishers 5.0 oraz przedstawiam cztery wyżej wymienione sieci reklamowe.

Gorąco zachęcam do lektury artykułu. Sądzę, że może to być także wspaniała podstawa do dyskusji. Pisząc artykuł byłem ograniczony, po pierwsze musiałem uważać na obszerność tekstu, a po drugie nie mogłem sobie pozwolić na zbyt daleko idące prywatne wywody, bowiem kłóciłoby się to z pojęciem rzetelności dziennikarskiej. Tutaj żadnych ograniczeń nie ma i chętnie odpowiem na wszystkie Wasze pytania odnośnie sieci reklamowych oraz rozwieję wątpliwości, jakie mogły pojawić się w czasie lektury artykułu (a przynajmniej postaram się Uśmiech).

Lipcowy numer magazynu jeszcze przez kilka dni będzie można kupić w ważniejszych kioskach i salonikach prasowych. Później już tylko u wydawcy. Na stronie http://www.mi.com.pl znajdziecie fragment artykułu.


Jeszcze raz gorąco zapraszam do dyskusji! Czytaj na Forum Merytorium.pl