PolSpam - jak gnębić spammerów?

czwartek, 14 marzec 02, 02:17

Fakty i opinie o tym nieudanym projekcie.

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-03-14 19:29:59:

O spammerach pisano dużo. Sporo też pisano o ich zwalczaniu. Były głosy stworzenia jakiejś instytucji, która by spammerów "karała".

No i taki projekt w końcu powstał (chwała Bogu!). http://www.polspam.org wziął na siebie wojnę ze spammerami. Aby przybliżyć sprawę przytoczę fragmenty z FAQ serwisu.

1. Co to jest PolSpam?
PolSpam jest niekomercyjnym, otwartym projektem, prowadzonym przez kilkunastu administratorów różnych polskich serwerów, mającym na celu ochronę serwerów internetowych oraz użytkowników przed niechcianą pocztą.

2. Co dokładnie oznacza obecność danego adresu/domeny w bazie PolSpam?
Obecność adresu w bazie PolSpam oznacza, że nadawca posługujący się tym adresem/domeną wysłał do jednego z opiekunów bazy lub użytkownika serwera, na którym opiekun jest administratorem, list lub listy, których otrzymywania on sobie nie życzył i nie życzy w przyszłości, gdyż uważa, że list ten narusza jego dobra osobiste.

3. Czy, jeśli mój adres jest w PolSpamie, to moje możliwości wysyłania poczty będą ograniczone?
Sama obecność adresu w bazie nie powoduje takiego ograniczenia. Jeśli jednak administrator jakiegoś serwera poczty wraz ze swoimi użytkownikami zadecyduje, że nie życzy sobie otrzymywania listów od nadawców umieszczonych w bazie, ma prawo z niej skorzystać. Od tego momentu list od zablokowanego nadawcy nie dotrze na chroniony serwer.

4. Jak to działa?
Głównym elementem systemu jest baza danych domen i adresów, o których mowa w pkt. 2 niniejszego FAQ. W momencie pojawienia się w internecie takiego listu, nadawca zostaje dopisany do bazy adresów, a serwer z bazą powiadamia automatycznie wszystkie "podłączone" serwery i użytkowników o konieczności zaktualizowania swoich baz i filtrów. Od momentu zsynchronizowania z bazą PolSpamu list od dopisanego nadawcy będzie odrzucany.

5. Jak mogę korzystać z bazy PolSpamu?
Aby być powiadamianym o aktualizacjach bazy wyślij pustego maila na adres polspam-subscribe@polspam.org. Pamiętaj, że powiadomienia będą przychodziły na adres, który podałeś w polu "From". W treści listu powiadamiającego znajdują się adresy i domeny dodane lub usunięte z bazy wraz z oznaczeniem akcji. Czytaj na Forum Merytorium.pl