Postawy i metaprogramy klientów w Sieci

piątek, 12 marzec 04, 10:23

Wojciech Spytek (ProgramyPartnerskie.info): "Jak zbadać rodzaj klienta w Sieci? Jak rozpoznać, które metaprogramy i postawy reprezentują moi potencjalni klienci?"

Wojciech Spytek napisał/a na Merytorium.pl dnia 2004-03-12 6:35:03:

Zastanawiam się nad jedną ważną rzeczą.

Jestem w trakcie studiowania "Sprzedaży Doskonałej" Tima Connora (bardzo dobra książka, polecam jako przewodnik po uniwersalnych zasadach skutecznej sprzedaży).

Tim opisuje cztery główne postawy reprezentowane przez klientów. Ba, pisze nawet, jak podchodzić do każdej z nich. Posiłkując się wiedzą o ośmiu podstawowych metaprogramach, stworzyłem na potrzeby swoich ofert bardzo solidne wytyczne odnośnie postępowania z poszczególnymi klientami.

Jest tylko jedna rzecz, która mnie nurtuje: jak zbadać rodzaj klienta w Sieci? Skąd mam wiedzieć, jaki jest mój idealny klient właśnie pod względem psychologicznym?

Mogę zbadać wiek, stan cywilny, zajmowane stanowisko, zainteresowania... Na tej podstawie wyciągam ważne wnioski, ale są one mocno przybliżone.

Krótko: jak rozpoznać, które metaprogramy i postawy reprezentują moi potencjalni klienci?]

Zastanawiałem się nad ankietą zadającą (jak w rozmowie twarzą w twarz) pytania kontrolne, ale na ile mogą być one wiarygodne? Tu nie ma jednak osobistego kontaktu, reakcje są mniej spontaniczne, czas do namysłu (i wypaczenia wyników) - praktycznie nieograniczony.

Czekam na propozycje. Czytaj na Forum Merytorium.pl