Czy OEMowy Photoshop z Allegro jest legalny?

niedziela, 11 styczeń 04, 16:48

P. Majewski: "Nieliczni wiedzą, że OEM znaczy: tylko do sprzedaży z wybranym sprzetem (np. skaner, aparat fotograficzny, komputer), zakaz sprzedaży i dalszej odsprzedaży bez tego sprzętu. (...)"

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2004-01-07 23:09:50:

Wydzielone z dyskusji:

-----------------------

666666; padding-left:5px;">Nikt nie karze firmom korzystac z drogich edytorow. taki pajaczek kosztuje ok. 200 zl.


Polecam darmowy . Możliwości porównywalne z HomeSite i Pajączkiem (bez bajerów z których rzadko się korzysta). Napisałem w nim wszystkie moje serwisy i systemy.

666666; padding-left:5px;">Photoshop ? Tez nie jest nigdzie powiedziane, ze to musi byc najnowszy photoshop CS czy tez 7. Krzysiowi moze wystarcza PHotoshop 5 oryginalny, ktorego kupil na allegro za 150 zl ?


To cię muszę zawieść. Sprawdziłem, na allegro sprzedawane są Photoshopy w wersji OEM (LE to taka wersja własnie). OEM to taka specjalna licencja. Większość ludzi sądzi, że OEM znaczy "bez pudełka" i dlatego jest taniej. Nieliczni wiedzą, że OEM znaczy:

- tylko do sprzedaży z wybranym sprzetem (np. skaner, aparat fotograficzny, komputer)
- zakaz sprzedaży i dalszej odsprzedaży bez tego sprzętu
- zakaz używania przez osoby nie będące właścicielami danego sprzętu


Na niektórych płytach PS 5 jest nawet wyraźnie napisane, że zakazana jest ich sprzedaż. Obecnie nie ma tej aukcji na Allegro.

Generalnie licencja OEMowa mówi: z programu korzystać może tylko aktualny właściciel sprzętu do którego dołączono program. To, że w Polsce sprzedaje się OEMy jak zwykłe produkty to już nasza chora rzeczywistość.

Acha. Nie jest tak, że sprzedając OEM bez sprzętu prawo łamie tylko sprzedający. Jeśli Ty używasz takiego oprogramowania to również łamiesz prawo.

Tak więc, jeśli kupujesz PS 5, 6 czy 7 w wersji OEM na allegro tylko po to by być uczciwym to już lepiej załatw sobie pirata. Wyjdzie taniej a sytuacja prawna tego softu będzie identyczna.

Pewnym wyjściem mógłby być upgrade z LE ponieważ wtedy dostajesz nowy serial. Ale nie można zrobić z wersji LE. (zobacz NOTE)

No i ze stron supportu Adobe:

666666; padding-left:5px;">Upgrades for LE versions are available only from Adobe directly and include a new serial number. The upgrades sold by resellers are standard upgrades for customers who own a previous version of the full product.

http://www.adobe.com/support/salesdocs/10846.htm


Tak więc PS kupiony na allegro nie jest bardziej legalny od PS kupionego na stadionie lub ściągniętego z sieci. Po prostu mniej osób wie, że jest on nielegalny. Czytaj na Forum Merytorium.pl