"Edukacyjny" system operacyjny.

wtorek, 8 wrzesień 09, 11:58

Jeśli poszukujesz alternatyw dla windowsowego oprogramowania edukacyjnego, powinieneś sięgnąć po jedną z istniejących, "edukacyjnych" dystrybucji systemu LInux, które prócz całej gamy dostępnego software'u mają jeszcze tę zaletę, że nie trzeba ich instalować. No i do tego są zupełnie za darmo...

Jedną z ciekawszych (pewnie dlatego, że polskich) dystrybucji jest Linux-EduCD 1.0. Jest to kolejna wersja dystrybucji naukowo-edukacyjnej, zawierającej również oprogramowanie multimedialne, biurowe, deweloperskie. System bazuje na PCLinuxOS i części rozwiązań z Mandriva One. W obecnej wersji m.in: kernel 2.6.26.8 z dodatkowymi łatkami, poprawiona obsługa SATA, dodatkowe sterowniki WIFI (Intel, Atheros), rozbudowane Centrum Administracyjne, poprawiony konfigurator LiveUSB. Ponadto Firefox 3.0.10, OpenOffice 3.0.1 UX, Gimp 2.6.6, MySQL 5.0.45, Apache 2.2, prekonfigurowany Wordpress 2.7.1, SciLab 4.1.1, Celestia 1.4.1, Xephem 3.7.2, OpenDX 4.4, GenChemLab, narzędzia deweloperskie (m.in SWI-Prolog, GNAT, Ruby) i wiele innych.

Linux EDU

Na płytach zamieszczono dużo oprogramowania naukowego, m.in:

Scilab - pomaga w wielu dziedzinach - od prostych obliczeń, przez macierze, algebrę liniową, przetwarzanie sygnałów, statystykę przez wiele innych dziedzin. Przy wykorzystaniu środowiska graficznego jest w stanie rysować grafy i wykresy 2 i 3 wymiarowe, a nawet tworzyć animacje.

GFortran - kompilator języka Fortran według standardu f95. Ma on w przyszłości zastąpić wysłużony już g77, który był dołączany do wydań kompilatora GCC poprzedzających wersję 4.0.

GAP - program typu CAS służący do przeprowadzania obliczeń na obiektach algebraicznych (zwłaszcza z obliczeniowej teorii grup).

Yacas - potrafi wykonać symboliczne różniczkowanie i całkowanie, pozwala operować na listach, słownikach (ang. hash table) oraz definiować znane z języków funkcyjnych funkcje czyste (ang. pure functions).

Celestia - trójwymiarowy symulator kosmosu. Umożliwia zobaczenie dowolnego miejsca we wszechświecie, jak również oferuje także możliwość poruszania się po przestrzeni kosmicznej w trzech wymiarach.

Dystrybucja zawiera także dużo oprogramowania edukacyjnego, jak na przykład:

Kalzium - dostarcza wyczerpujących informacji na temat pierwiastków z tablicy Mendelejewa.

Kstars - oprogramowanie astronomiczne.

Keduca - aplikacja wspomagająca tworzenie interaktywnych testów w formie formularzy.

DrGeo - interaktywna geometria.

TuxMath - program do nauki szybkiego liczenia.

Stellarium - komputerowe planetarium.

XDrawChem - wspomaga rysowanie wzorów strukturalnych oraz schematów.

GPeriodic - kolejny program pozwalający na przeszukiwanie tablicy okresowej pierwiastków oraz wyświetlanie szczegółowych informacji o nich.

Na płycie znajdują się również narzędzia deweloperskie (m.in. JDK, Eclipse, Mono z Gtk# i F#, narzędzia do Ady95 i 2005, Fortrana, Prologa, Ruby, OCamla, SML, Scheme) oraz skrytpy pozwalające na instalację sterowników nvidii i ati, a także graficzny konfigurator firewalla (działający również podczas pracy z płyty).

- Wcześniej jako pomoc dydaktyczną dla uczniów i docelowy system operacyjny wykładowcy stosowali Freeduca i Knoppiksa. Po instalacji na twardych dyskach - doinstalowywali odpowiednie programy edukacyjne. - podaje wiki na stronie linux.pl. - Freeduc był wg. nauczycieli niedostatecznie spolszczony, brakowało polskiej Mozilli i polskiego OpenOffice'a. Poza tym, jako system oparty na starszej wersji Knoppiksa - nie pracował na nowszych układach SIS-a i ATI. Pojawił się pomysł na coś "w stylu" polskiego Freeduc-a, lecz opartego o nowsze wersje pakietów, z wygodnym środowiskiem graficznym, polskim pakietem OpenOffice, polskim interfejsem Mozilli, spolszczonym instalatorem i programami dobieranymi wg potrzeb szkół. Jednym słowem, chodziło o przygotowanie dużej ilości oprogramowania edukacyjnego, naukowego i multimedialnego podanego w łatwy sposób "do konsumpcji" dla szkół (i innych zainteresowanych). Z czasem dystrybucja "wzbogaciła" się o oprogramowanie umożliwiające uruchomienie serwera WWW, baz danych czy sieci bezdyskowych terminali. Ponadto Studium Techniki opracowuje polskojęzyczny podręcznik (opis instalacji i konfiguracji systemu oraz zawartych na płycie programów edukacyjnych) - i kolejne wersje takiego "podręcznika" w formacie PDF udostępniane są razem z obrazami iso Linux-EduCD.

Oprogramowanie Linux-EduCD to prawie wyłącznie pakiety edukacyjne, graficzne, biurowe i multimedialne. Dystrybucja nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych konfiguracji (oczywiście poza konfiguracją drukarki, czy połączenia z siecią - jeśli nie posiadamy DHCP). Startuje z gotowym, spolszczonym środowiskiem graficznym (KDE). Domyślnym językiem dystrybucji jest język polski. Edycje CD zawierają skonfigurowany serwer LTSP (system bezdyskowych terminali graficznych). Ponadto można znaleźć na płytach dużo oprogramowania naukowego (m.in Scilab, GFortran, GAP, Yacas, Celestia, OpenDX, PyMOL) edukacyjnego (Kalzium, Kstars, Keduca, DrGeo, TuxMath, Stellarium, XDrawChem, GPeriodic) a także narzędzi deweloperskich (m.in. JDK, Eclipse, Mono z Gtk# i F#, narzędzia do Ady95 i 2005, Fortrana, Prologa, Ruby, OCamla, SML, Scheme) Dostępne są również skrytpy pozwalające na instalację sterowników nvidii i ati oraz graficzny konfigurator firewalla (działający również podczas pracy z płyty). W wersjach DVD zagościł także Wireshark, Nessus z dodatkowymi pluginami, Nmap, narzędzia do steganografii...
Komentarze
Newsletter

Informator Szkoleniowy Ekademia.pl

Bądź na czasie z najnowszymi szkoleniami i kursami internetowymi...

Dołącz do 234 294 czytelników