Krok po kroku: jak wykorzystać telekomunikacyjne osiągnięcia XXI wieku - część 3.

czwartek, 3 wrzesień 09, 18:50

Do niedawna Skype był programem posługującym się zamkniętym protokołem. Teraz jednak programiści komunikatora postanowili udostępnić jego sieć w wersji SIP, dzięki której można kontaktować się ze społecznością ponad 405 milionów osób używających komunikatora na całym świecie.

Ponieważ Skype nie oferuje funkcjonalności nagrywania rozmów głosowych, nie dziwi fakt, że zewnętrzni programiści prześcigają się w dostarczaniu aplikacji (komercyjnych i niekomercyjnych) umożliwiających zapisywanie rozmów w trybie rzeczywistym. Udostępnienie sieci Skype za pośrednictwem protokołu SIP nie powinno jednak wpłynąć na ilość i funkcjonalność programów zewnętrznych, dzięki którym użytkowanie komunikatora staje się prostsze.

Na rynku istnieją zarówno bardzo rozbudowane narzędzia do skype-recordingu (z reguły płatne), ale też funkcjonalne, choć nieskomplikowane rozwiązania. W naszym przypadku zajmiemy się bezpłatną, prostą aplikacją autorstwa rosyjskiego programisty - Alexandra Nikiforova (czy wiecie, że rosyjscy programiści są jednymi z najlepszych na świecie?).

MP3 Skype Recorder

Aplikacja (do pobrania na http://voipcallrecording.com/MP3_Skype_Recorder) działa w systemach Windows (2000, XP, Vista, 7) z zainstalowanym .Net Framework 2.0.

MP3 Skype Recorder

Program nagrywa automatycznie wszystkie rozmowy (również konferencje) Skype2Skype, z i na numery stacjonarne. Jedyna, wymagana aktywność użytkownika to zainstalowanie programu i dokonanie jego integracji z komunikatorem Skype (o integracji pisałem w poprzedniej części poradnika).

MP3 Skype Recorder nie wprowadza jakichkolwiek limitów (zwłaszcza dotyczących długości nagrania) dotyczących nagrywania rozmów. Użytkownik aplikacji może określić zarówno jakość nagrania (bitrate 24, 32, 64, 128 kbps), jak i tryb jego zapisu (mono, stereo, joint stereo). Oczywiście w programie można ustawić również ścieżkę własnego folderu do zapisywania nagrywanych rozmów.

Aplikacja "nasłu**e" aktywność Skype'a i rozpoczyna nagrywanie automatycznie w chwili rozpoczęcia konwersacji za pośrednictwem komunikatora. Może nagrywać kilka sesji jednocześnie (jedną aktywną i kilka w trybie "hold"), przy czym każdą z nich zapisuje jako oddzielny plik.

A na co mi to?

No właśnie. W konferencjach, szkoleniach, czy ogólnie w e-learningu często zdarza się, że przydałoby się sięgnąć po jakiś wcześniejszy materiał. Z reguły okazuje się, że nie ma takiej możliwości, gdyż rozmowy z różnych powodów nie były rejestrowane.

Proszę pomyśleć jakim świetnym uzupełnieniem kursu mogą być choćby fragmenty Skype'owych rozmów przeprowadzonych wcześniej z trenerami, albo jak takie materiały mogą wzbogacić referat, który zamierzacie wygłosić na najbliższym szkoleniu...

Samo pozyskanie takiego materiału i jego późniejsza obróbka, czy montaż stają się czystą przyjemnością, zwłaszcza, że program umożliwia nagrywanie dźwięku w przyzwoitej jakości...

W następnej - ostatniej już - części spróbujemy połączyć wszystko (o czym opowiedziałem do tej pory) w jedną logiczną, funkcjonalną całość...

(DAS)
Komentarze
Newsletter

Informator Szkoleniowy Ekademia.pl

Bądź na czasie z najnowszymi szkoleniami i kursami internetowymi...

Dołącz do 234 183 czytelników