Krok po kroku: jak wykorzystać telekomunikacyjne osiągnięcia XXI wieku - część 2.

czwartek, 3 wrzesień 09, 17:07

No i jak? Podoba ci się pomysł na prywatne centrum telekomunikacyjne? Mam nadzieję, że spróbujesz wdrożyć system VoIP w Twoim domu, czy firmie. Gwarantuję Ci, że komfort i doznania są zupełnie inne. No i nie musisz w nieskończoność oczekiwać na połączenie z "Błękitną Linią". Brrr.

Jeśli VoIP jest z jakichś względów nie dla Ciebie, lub po prostu nie możesz żyć bez Skype'a, ten odcinek poradnika jest właśnie dla Ciebie.

Gdzie kabel ściele się gęsto...

Nie wiem jak Ciebie, ale mnie od zawsze denerwowały kable wijące się po podłodze. Kabel od skanera, firewire, jakiś audio-video, dwa głośnikowe, od mp3 playera. No i do tego ten od słuchawek z mikrofonem specjalnie do "skype'owania"... Prawda, że łatwo się w tym wszystkim zaplątać?

Słuchawki i mikrofony to temat rzeka. Zapewne i Tobie znajomy jest temat echa na Skype, albo burczenie mikrofonu. Prawdopodobnie zgrzytasz również zębami, że tocząc kolejną dysputę on-line nie możesz równocześnie rozprostować kości, bo... kabel od słuchawek, czy mikrofonu jest za krótki... Zwłaszcza od tych z Tesco, za 8,50PLN...

W takich przypadkach można zainwestować w bezprzewodowy telefon z bazą na USB. Pomijając (wciąż dość wysoką) cenę aparatów tego typu, oczywistą wadą jest brak możliwości zastosowania ich w tradycyjnej telefonii. Dlatego też popularne są bardziej uniwersalne rozwiązania. Zwłaszcza takie, które da się wdrożyć przy minimalnym nakładzie środków finansowych.

W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam zewnętrzne, sprawdzone urządzenie "Telbox B2K", które na Allegro można kupić już za ok. 50PLN.
Telbox B2K
Telbox wyposażony jest w gniazdo telefoniczne, wejście do podłączenia linii telefonii standardowej (PSTN) oraz w gniazdo USB, dzięki któremu urządzenie możemy podłączyć do komputera.

Podłączenie B2K

Instalacja i konfiguracja

Urządzenie jest zupełnie niefunkcjonalne bez bezpłatnego oprogramowania, dostarczanego przez firmę Yealink (www.yealink.com), która zapewnia wsparcie dla Skype, jak i innych komunikatorów - np. VoipBuster, Google Talk, czy Net2phone. Warto przy tym wspomnieć, że sterowniki dla B2K dostarczane przez Yealink są stale uaktualniane pod kątem nowych systemów operacyjnych, dzięki czemu Telbox działa zarówno na wszystkich dostępnych wersjach systemu Windows, jak również w systemie Linux.

Po podłączeniu aparatu telefonicznego do B2K, a następnie urządzenia do komputera - należy zainstalować sterowniki właściwe dla posiadanego systemu operacyjnego. Po instalacji w systemie pojawi się nowa aplikacja "Skypemate", a samo urządzenie jest gotowe do pracy.

Skypemate

Aby móc wykorzystać B2K w programie Skype, należy:

1. Uruchomić Skype. Program powinien wyświetlić powiadomienie o nowym programie, który zgłasza chęć integracji. W naszym przypadku zezwalamy na integrację programu Skypemate ze Skype'm.

Integracja

2. Jeśli ikona Skypemate (wyświetla się w systemowym tray'u koło zegara systemowego) jest wyszarzona, należy manualnie zintegrować Skypemate z komunikatorem (ikona Skypemate MUSI świecić się na zielono). W tym celu kliknij w Skype: Tools --> Options (lub Narzędzia --> Opcje)

Opcje Skype

Następnie kliknij zakładkę "Privacy" i "Manage other programs' access to Skype" ("Prywatność" --> "Zarządzaj dostępem innych programów do Skype"). W oknie, które się pojawi wybierz program Skypemate, następnie naciśnij przycisk "Change" ("Zmień"). W kolejnym oknie zezwalamy programowi "Skypemate" na integrację z komunikatorem. Ikona Skypemate powinna zaświecić się na zielono.

Pierwsze połączenie przez Skypemate

Zakładam, że posiadasz telefon bezprzewodowy. Bardzo dobrze. Wciśnij przycisk zielonej słuchawki, a następnie na Skype wybierz użytkownika z którym chcesz się połączyć i wykonaj dwu-klik na jego nazwie. W słuchawce powinieneś usłyszeć sygnał łączenia...

Teraz możesz nawet parzyć kawę podczas dyskusji na Skype. Szkoda tylko, że nie da się jednocześnie skype'ować i robić zakupów, prawda?

W następnej części opowiem Ci, jak w łatwy sposób nagrywać konferencje głosowe na Skype.

(DAS)
Komentarze
Newsletter

Informator Szkoleniowy Ekademia.pl

Bądź na czasie z najnowszymi szkoleniami i kursami internetowymi...

Dołącz do 234 184 czytelników