Statystyki popularności Polskich wyszukiwarek

czwartek, 10 kwiecień 03, 16:07

Piotr Majewski: „Nie wiem ilu z Was wie, że są dostępne wiarygodne statystyki popularności konkretnych wyszukiwarek.”

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-04-10 14:07:11:

Nie wiem ilu z Was wie, że są dostępne wairygodne statystyki popularności konkretnych wyszukiwarek.

Zwykle mówi się o wynikach ankiet, które są jednak wysoko wiarygodne. Po pierwsze zwykle pyta się o portal, nie o samą wyszukiwarkę. Po drugie próby są bardzo małe. Po trzecie ludzka pamięc i intencje nie są zawsze takie, jakich oczekujemy.

Sam więc korzystam z serwisu ranking.pl, którego statystyki oparte są o tygodniową liczbę użytkowników korzystających z monitorowanych serwisów na poziomie ok. 5 mln osób.

Znajdziemy tam kilka różnych wykresów dot. wyszukiwarek. Najbardziej interesującym dla nas jest: http://ranking.pl/rank.php?stat=domeny10PL pokazującym 10 najpopularniejszych wyszukiwarek-domen (konkretnych miejsc) wśród Polaków wraz z historią ich popularności.

http://ranking.pl/rank.php?stat=silniki10PL pokaże nam jakie silniki (systemy algorytmów) są najcześciej wykorzystywane. Stąd dowiemy się o których rozwiązaniach powinnismy wiedzieć więcej. Są to: Google, Inktomi (dawny Infoseek) i Netsprint.pl.

Wcześniej istotny był również FAST (Alltheweb) ale po przejściu WP Na silnik Netsprint.pl stracił on na znaczeniu. Czytaj na Forum Merytorium.pl