Dźwięk na stronie www.

wtorek, 21 styczeń 03, 22:35

Czy strony firmowe powinny wykorzystywać muzykę? Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie?

zupa napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-01-21 21:35:53:

Witam

Na początek moze przdstawie dwie stronki, ktore zmotywowaly mnie do napisania tego posta. Pierwsza jestem wręcz zachwycony http://www.herbapol.com.pl. Bardzo ładna jasna, pastelowa kolorystyka. Zdjęcia ludzi uśmiechniętych, pełnych zycia. Czytelny i prosty uklad prouszania sie po stronie. Jasny podzial tematyczny. Wszystko razem sprawia, że będąc pierwszy raz na stronie czuje się jak bym ja znał od dawna. Surfuje się po niej konfortowo.
Drugi serwis to http://www.os3.pl/ - agencja multimedialna. Bardzo duzo motywów natury - łaka, koniczyna, pajeczyna, owce oraz genialne mrówki (trzeba je zobaczyc!), ktore układaj litery w momencie ladowania prezentacji.

Tyle tytułem wstępu.
Pomijając wszelkie inne aspekty tych dwoch serwisów chodzi mi o dźwieki jakie one wydaja i czemu one sluża. Otoż na Herbapolu w dziale Biblioteka Ziół możemu usłyszeć dźwięki łąki/lasu. Natomiast na stronie OS3, aż roi sie w kazdym miejscu od rożnych odglosów i tematów muzycznych - skąd inąd przyjemnych jak dla mnie. Skoro juz zacząlem pisać o sobie, dźwięki na stronie herbapolu nastroily mnie bardzo pozytywnie do tej strony, przegladajac ja i czytajac o ziołach mozna sie poczuć prawie jakby się je (zioła) samemu zbierało na łące.
Z kolei pomysł na stronę agencji jest IMHO trafiony. Nie jest to kolejna banalna strona z wypisanymi informacji o firmia, a multimedialna prezentacja, ktorą dźwięki bardzo umilaja.

Jak do tej pory dźwięki na stronach www często mnie denerwowały, rzadko trafiały się serwisy w których pierwsza rzeczą ktorą robilem nie bylo wyłączenie dźwięku. Jednak po tych dwoch przykladach dochodze do wniosku, ze strona www nie zawsze powinna byc "glucha". Odpowiednimi dźwiękami można wpłynąć na widza, sprawic aby polubil stronę. Pozytywny wizerunek naszej strony to pozytywny wizerunek naszej firmy.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy strony firmowe powinny wykorzystywać muzyke/dzwięki (ale te inne od "click" itp.)? ... i oczywiscie co sadzicie o przedstawionych serwisach? Czytaj na Forum Merytorium.pl