Płatne 'Jutro Internetu'

piątek, 18 październik 02, 13:15

Kolejny serwis w polskim Internecie wprowadza oplaty za udostepnianeprzez siebie materialy. Nie byle jaki serwis, do klubu platnegokontentu dolaczylo wydanie on-line dziennika "Gazeta Prawna".

Paweł Gruszecki napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-10-18 11:15:44:

666666; padding-left:5px;">Płatne "Jutro Internetu"?
Wirtualna Polska 2002-10-18 (11:01)

Forum pt. "Jutro Internetu" poświęcone tematowi odpłatności m.in. za przeglądanie serwisów tematycznych, poczty oraz innych usług trwa od godz. 11.00 w centrum konferencyjnym Reform Plaza w Warszawie. Uczestnicy forum spróbują udzielić odpowiedzi na pytanie - czy płatne usługi w Internecie to konieczność? W dyskusji biorą udział użytkownicy Internetu, przedstawiciele portali oraz mediów. Poza tym każdy może wziąć udział w dyskusji na specjalnie przygotowanym czacie. Organizatorem spotkania jest tygodnik "Wprost".

Od pojawiania się Internetu w Polsce na masową skalę minęło już kilka lat. Sieć wychodzi z okresu dziecięcego i wkracza w okres dojrzałości. Nieuchronnie do przeszłości przechodzą czasy, kiedy Internet opierał się głównie na działaniach społecznych, czy też filantropijnym finansowaniu przez ośrodki akademickie. Dojrzałość przejawia się m. in. w tym, że serwisy są przygotowywane profesjonalnie z dużą troską o użytkownika, by zapewnić mu jak najbardziej atrakcyjne usługi. A tworzenie i pozyskiwanie treści oraz utrzymywanie łącz jest niestety kosztowne.

Jeśli ktoś kupuje specjalistyczne czasopismo, to płaci i jest to dla niego oczywiste. Nie domaga się przed kioskiem darmowego numeru. W Internecie także są bardzo profesjonalne serwisy oraz inne usługi, które są przygotowywane wielkim nakładem środków. Tymczasem każdy chciałby używać ich za darmo. Zdjęcie krótkich spodenek i założenie długich spodni ma oczywiście także dobre strony dla użytkowników. Jedną z nich jest zasada "jeśli płacę, to wymagam". Serwisy w sieci nie są stroną, która tylko bierze, ale przede wszystkim daje. W zamian za opłaty oferuje gwarancję bezpieczeństwa usług, szybkość dostępu oraz nieustanny rozwój.

Członkowie forum postarają się odpowiedzieć na pytanie: czy płatne usługi w Internecie to konieczność? I jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich stron. Czy lepiej mieć dobre buty niż złe, bo można dalej zajść. Czy lepiej mieć dobrą książkę niż mało wciągającą. Czy lepiej mieć bogaty i urozmaicony serwis ... Trzeba pamiętać, że jakość kosztuje! Polska nie jest zresztą w tym względzie innowatorem, bo opłaty za usługi wprowadziły z powodzeniem Yahoo!, Hotmail oraz wiele serwisów tematycznych.

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie związane z płatnościami za korzystanie z usług internetowych, zadaj je uczestnikom przesyłając na adres: intermedia@wprost.pl. (mdz)

Zobacz także:
Czytaj na Forum Merytorium.pl