Polskie media bardziej etyczne i profesjonalne

wtorek, 27 sierpień 02, 13:52

Polscy konsultanci public relations wyżej oceniają etykę i profesjonalizm mediów niż ich koledzy w Europie Środkowej i Wschodniej.

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-08-27 17:09:22:

666666; padding-left:5px;">Polskie media bardziej etyczne i profesjonalne
2002-08-21 1115

Polscy konsultanci public relations wyżej oceniają etykę i profesjonalizm mediów niż ich koledzy w Europie Środkowej i Wschodniej – pokazują najnowsze badania Związku Firm Public Relations (ZFPR) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Public Relations (IPRA).

Prawie 67 % jego respondentów jest zadowolonych ze współpracy z dziennikarzami, dla 47,6% współpraca z dziennikarzami to partnerstwo i wspólnota interesów, zaś dla prawie 20% jest to życzliwa współpraca.

Opinie te znajdując potwierdzenie w wynikach badania "Dlaczego nie drukują?", w którym 78 proc. ankietowanych dziennikarzy zgodziło się, że relację dziennikarz-PR-owiec dobrze charakteryzuje określenie „życzliwa współpraca”. Polscy specjaliści PR oceniają, że najbardziej we współpracy z mediami przeszkadza im powierzchowność publikacji (57 proc.) i brak obiektywizmu (52 proc.), w niewielkim stopniu natomiast dostrzegają takie przeszkody jak nieetyczne działania dziennikarzy (27 proc.), czy brak zainteresowania informacjami (30 proc).

W opinii respondentów badania ZFPR dziennikarze często korzystają z przesyłanych im informacji - 87 proc. Istotna część publikacji pochodzi z działów lub agencji PR (ponad 20 proc. uważa, że jest tak w przypadku 31-40 proc. informacji, a blisko 15 proc - że 41-50 proc.).

Respondenci badania ZFPR zgadzali się z opinią, że wręczanie prezentów dziennikarzom stało się normą. Ponad połowa z nich (51 proc.) opowiada się za ograniczeniem wartości prezentów do 100 złotych.

Tylko 28 proc. polskich specjalistów PR uważa, że przeważnie publikacje nie wynikają z oceny materiału przez dziennikarza, lecz są efektem zapłacenia za jego ukazanie się; według badania IPRA, takiego zdania w całej Europie Wschodniej jest aż 63 proc badanych.

54 proc. respondentów badania ZFPR uznało, że informacje prasowe ukazują się w zamian za płatne ogłoszenie w tym samym tytule, w badaniu IPRA taki sąd wyraziło aż 67 proc. respondentów z Europy Wschodniej. Jednakże w Europie Zachodniej uważa tak tylko 35 proc., a w Ameryce Północnej 30 proc. specjalistów PR.

Tylko 21 proc. polskich specjalistów PR uważa, że dziennikarze pracują dla firm i agencji PR. W tej opinii wypadamy – porównując to z wynikami badania IPRA - gorzej od Amerykanów (5 proc.), ale lepiej niż Europa Zachodnia (28 proc.), Europa Południowa (35 proc.) i Europa Wschodnia (aż 48 proc).


Źródło:

Z moich doświadczeń tylko dodam, że bardzo dobrze mi się współpracuje z większością znanych mi internetowych i polskich dziennikarzy i PRowców. Czytaj na Forum Merytorium.pl