Czy używanie Flash'a jest dobrym pomysłem?

poniedziałek, 5 sierpień 02, 17:28

Czy warto wykorzystywać tą technologię?

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2002-08-05 15:28:05:

Informacja Prasowa Global eMarketing, autora systemu trackingowego GeMius (www.gemius.pl). Badanie przeprowadzono za pomocą systemu ranking.pl na 3500 witryn (i tych dużych, i tych mniejszych), które tygodniowo odwiedza ok. 1 300 000 internautów z całej Polski, około 30-50% wszystkich internautow.

666666; padding-left:5px;">Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu br. przez firmę Global eMarketing, 96% polskich internautów ma zainstalowany na swoim komputerze plug-in do Flasha. Najnowsza, szósta wersja (MX) nie zdążyła się jeszcze rozpowszechnić w sieci na większą skalę. Najszerzej wykorzystywana jest wciąż wersja poprzednia, piąta.

Wśród użytkowników systemu operacyjnego Windows popularność wersji 5 (60%) jest prawie o połowę większa niż wersji 6 (ok. 30%). Skala użycia pozostałych wersji, drugiej i trzeciej, jest znikoma, wynosząc łącznie 4,5%.

Wersja piąta cieszy się również największym powodzeniem wśród użytkowników MacOS’a (45%), i tylko na komputerach z zainstalowanym Linuxem jest inaczej: jedynie 21% „linuxowców” używa piątej wersji wtyczki, a najpopularniejszą wśród nich okazuje się być wersja jeszcze wcześniejsza, czwarta (ponad 60%).

Badanie przeprowadzono na próbie 20 000 internautów. Pełny tekst analizy dostępny jest w serwisie Ranking.pl: http://www.ranking.pl/rap.php?stat=flash
Jakie są moje spostrzeżenia? Jasne jest, że korzystanie z technologii Flash na stronie jest bizesowo-bezpiczene... trzeba jednak zastrzec, że musi być jakiś cel korzystania z tej technologii.

Zdecydowanie odradzam tzw. splash-pages, czyli strony wejściowe z logo i nieprzydatną zupełnie animacją. Takie stronie nie przedstawiają sobą najmniejszej wartości dla internauty. Są jedynie produktem amatorów bądź osób, u których narcyzm przeywższa zdrowy rozsądek.

Menu we Flash'u? Czemu nie, pod warunkiem, że zadbamy o tekstową alternatywę dla osób bez takego pluginu. Ponadto wuszykiwarki NIE czytają flash'a, więc tekstowe menu byłoby konieczne nawe w przypadku 100% popularności pluginu.

Flash najlepiej użyć do prezentacji procesów, jakie są związane z naszymi usługami/ produktami. Np. animowacja ukazująca sposób kładzenia glazury naszej produkcji zapewni nam plusy w ocenie klientów.

Możliwych zastosowań jest wiele, jednak zawsze należy się zastanowić, czy ma to jakiś konktetny sens, czy nie można zrobić tego za pomocą standardowych technologii.

No i rzecz najważniejsza - nie przesadzać z wodotryskami, ew. zaoferować je jako opcję dla osób z lepszym łączem. Czytaj na Forum Merytorium.pl