case study: tekst nakłaniający do akcji

czwartek, 13 maj 04, 16:25

Bardzo dobra analiza tekstu mającego na celu zmotywować czytającego do wypełnienia ankiety. Skorzystaj z tej analizyprzygotuj własny tekst, równie skuteczny.

Maciej Wasyluk napisał/a na Merytorium.pl dnia 2004-05-13 12:33:37:

Stworzylem ankiete, ktora pojawi sie na wiekszosci wortali poswieconych tematyce sportow elektronicznych (eSports), czyli graniu w gry komputerowe w trybie multiplayer, na zawodach, turniajach, w ligach. Jednym slowem sportowa odmiana grania online.

Stworzylem rowniez tekst, cos na ksztalt manifestu, ktory mialby motywowac graczy do wypelnienia tejze ankiety, bez dodatkowych korzysci. Ocencie prosze ten tekst.

Szczegolnie chcialbym uslyszec opinie Piotra Majewskiego, na temat samego tekstu i ewentualnych poprawek uwzgledniajacych techniki NLP. Stad tez inni znawcy NLP rownie mile widziani.

Cel ankiety: zachecenie graczy do jej wypelnienia.

Z gory dziekuje za pomoc.
Maciek

Oto tresc:

"Witam Cię graczu!
Jestem Maciej „Krogoth” Wasyluk i podobnie jak Ty pasjonuję się grami multiplayer, a ściślej mówiąc ich sportową odmianą, czyli sportami elektronicznymi. Być może już o mnie słyszałeś i wiesz, że mocno propagowałem ideę eSportów zarówno w kraju, jak i za granicą. Miałem m.in. przyjemność organizowania CGL nr 1 i 2, czy też wspomagania WCG w ich pierwszych krokach stawianych w Polsce.

Dziś chciałbym Ci powiedzieć, że sporty elektroniczne nadal są dla mnie bardzo ważne i planuję ponowić swoje wysiłki w rozwijaniu tej wspaniałej rozrywki w naszym kraju. Tym razem jednak jestem bogatszy o to, co studiuję – wiedzę biznesową. Zapewne zastanawiasz się dlaczego wspomniałem o wiedzy biznesowej? Już Ci tłumaczę.

Wszyscy gracze scen eSportów mają jedno wielkie marzenie – uczynić tę dziedzinę profesjonalną, z cyklicznymi zawodami, nagrodami, rozgłosem w mediach, jednym słowem tak jak ma to miejsce w Korei, stolicy profesjonalnego grania.
Skoro tak bardzo do tego dążymy i chcemy, to dlaczego nie udaje się nam to w Polsce do tej pory?
Odpowiedź jest prosta – potrzebne są pieniądze. I wiesz co Ci powiem? Te pieniądze są w Polsce! Tak, są i czekają na nas, na mnie i Ciebie. Trzeba jedynie sensownie i z wiedzą wyciągnąć po nie rękę.

Zastanawiałeś się kiedyś co powoduje, że jakaś dziedzina staje się profesjonalna? Tak, masz rację. Są to pieniądze, a tam gdzie w grę wchodzą pieniądze potrzebna jest wiedza biznesowa.

Sponsorzy w Polsce są i coraz aktywniej angażują się w działania związane ze sportowym graniem. Niestety, niedostatecznie aktywnie. Dlaczego? Ponieważ nie mają odpowiedniego partnera wśród nas, graczy. Partnera, z którym współpraca przyniosłaby sponsorom wymierne korzyści, niekoniecznie materialne i niekoniecznie od razu (np. skuteczne budowanie świadomości marki).
Aby taki parnter się pojawił, musi zarabiać na tym kasę, ponieważ stałoby się to pracą w pełnym wymiarze. Koło zaczyna się nakręcać...

Żadne ligi amatorskie, hobbystyczne itd., nie mają szansy na większy sukces. Nie mają pieniędzy, nie ma korzyści, nie ma motywacji, nie ma wyników – nie ma biznesu. Koło się NIE kręci...

Nie trzeba daleko szukać, by dostrzec tę prawidłowość. Wystarczy jeśli spojrzysz na sukces The CPL i uświadomisz sobie, że to jest biznes z dużej litery. Spójrz na każdą z większych lig, a zobaczysz, że ludzie na tym po prostu zarabiają i chwała im za to, bo to właśnie oni pchają całe zjawisko eSportów na świecie.

Najwyższy czas zacząc myśleć w podobny sposób również w Polsce. Chciałbym, abyś mi pomógł. W nas wszystkich siła, która może dać niezłego kopa na rozpęd obecnej sytuacji. Nie stój z boku. Weź czynny udział w budowaniu profesjonalnych sportów elektronicznych w Polsce i ciesz się nimi w przyszłości!

To o co Cię proszę, to udział w ankiecie. Dosyć sporej, aczkolwiek już znacznie okrojonej, gdyż większość interesujących mnie odpowiedzi znalazłem w Internecie.
Dlaczego ankieta jest tak ważna? Być może wiesz, co to biznes plan lub plan marketingowy. Być może wiesz, że te dwa dokumenty to fundamenty wszelkich działań biznesowych. Jeśli jesteś świadomy jak ważne są te dokumenty, to już teraz możesz przestać czytać i wypełnić ankietę.

Wyobraź sobie rozmowę z potencjalnym sponsorem, do którego idziesz z pustymi rękoma. Pierwsza seria pytań, które zostaną zadane, będzie dotyczyła rynku docelowego, segmentacji, ilości klientów, potrzeb klienta, jego profilu demograficznego, psychograficznego, decyzji zakupowych itd. Mógłbym wyliczać namiętnie i długo. Czy potrafisz odpowiedzieć na te pytania bez szczegółowej analizy i przedstawienia wszystkich wniosków i zależności na papierze? Wyobraź sobie jak dziwnym wzrokiem spojrzy na Ciebie sponsor kiedy wzruszysz ramionami i odpowiesz „nie wiem”.

A teraz pomyśl jakie zainteresowanie wzbudzisz pokazując mu swoje plany, profesjonalnie i sensownie zanalizowane, z których łatwo można wyciągnąc wnioski i odpowiedzieć na pytanie najważniejsze dla każdego inwestora - „Jaką będę miał z tego korzyść?”- pokazując mu plany z informacjami i badaniami uzyskanymi bezpośrednio u najważniejszych osób – klientów.

Jeśli zaczynasz rozumieć tę podstawową zasadę i zgadzasz się ze mna, to pomóż nam proszę postawić ten pierwszy, najważniejszy krok, którym jest zebranie informacji o Tobie, graczu i przyszłym kliencie dużych korporacji.

Ankieta jest całkowicie anonimowa. Nie czekaj i wypełnij ją właśnie teraz. Przestań czekać na zbawienie i dołóż swoją cegiełkę do naszej wspólnej sprawy – rozwijania eSportów.
Ankieta składa się z 56 pytań. Pytania podstawowe, gdyż jak już wcześniej wspomniałem, większość danych już mam, a teraz chcę uzyskać fundamentalne informacje o polskim graczu.

Śmieją się z Ciebie znajomi, gdy opowiadasz im o graniu w roboty i zarabianiu na tym pieniędzy? Być może już za jakiś czas Ty będziesz mógł śmiać się z nich!

P.S. Wypełnij ankietę solidnie bez głupot, bo właśnie te głupoty mogą odbić się bardzo negatywnie w późniejszym wyciąganiu wniosków z danych. Proszę Cię abyś odpowiadał na pytania zgodnie z prawdą, bez niepotrzebnych wygłupów.

Dziękuję, że mnie wysłuchałeś. Cenię Twój czas, więc będę już kończył.
Do usłyszenia po wypełnieniu ankiety!
_______________________
Serdecznie Cie pozdrawiam,
Maciej „Krogoth” Wasyluk" Czytaj na Forum Merytorium.pl