Zbieranie materiałów (contentu) poprzez program partnerski.

środa, 20 sierpień 03, 13:58

Jak stworzyć program partnerski dla autorów, którzy współpracowaliby z serwisem ze ściągami? W materiale porady dotyczące regulaminu, praw autorskich, umów etc.

Mateusz Romanowski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-08-20 16:31:07:

Od pewnego czasu mam działający serwis http://www.sciagi.pl gdzie za pośrednictwem płatności smsem sprzedaję wypracowania.

Teraz nadszedł czas na wprowadzenie dwóch programów partnerskiech:
1) dla autorów wypracowań, aby nadsyłali je i dostawali prowizje od zakupów

2) dla właścicieli stron i osób zainteresowanych zyskami z promocji

Na razie chciałbym zająć się tym pierwszym tematem.

--

Pod adresem http://www.pp.sciagi.pl jest wstępny projekt serwisu. Nie działa jeszcze panel dla partnerów (opcja logowania), muszę jeszcze poprawić umowę i regulamin oraz oferty na stronach i dopracować maile.

Pojawiają się podstawowe pytania:

- jak się rozliczać

czytałem dyskusję na temat umów o dzieło, jednak tutaj chyba będzie wszystko zgodnie z prawem, bo napisanie wypracowania to w końcu jest dzieło (mimo prowizyjnego wynagrodzenia). Projekt umowy: http://www.pp.sciagi.pl/umowa.doc

- jak nazwać program

to z pozoru głupie pytanie jest w zasadzie istotne, ponieważ tak, jak napisałem chce uruchomić drugi program - do promocji zasobów. Dlatego też nie chcę sobie blokować drogi nazywając program dla autorów po prostu Programem Partnerskim. Myślałem nad Program autorzy.sciagi.pl lub Program autor.sciagi.pl (oczywiście wtedy program byłby dostępny pod tymi adresami).

- jak przeprowadzić proces rejestracji i aktywacji

czyli, czy wymagać od razu podpisania i listownego przesłania regulaminu i umowy, czy też odczekać z tym do momentu pierwszej wypłaty? Z umową w zasadzie mogę poczekać do pierwszej wypłaty (tak mi się wydaje), ale regulamin wolałbym podpisać jak najszybciej, ponieważ nie chcę mieć kłopotów z łamaniem prawa autorskiego (*).

Mam więc taki pomysł - aby powiedzieć ludziom, że przysyłając mi regulamin dostaną 2 złote na koncie na dobry początek. Ale to mi się trochę kojarzy z "firmami płacącymi za czytanie emaili" - tam chyba był taki element dość popularny, a wśród potencjalnych moich partnerów mogą być ludzie, którzy mieli doświedczenia z tymi firmami.

---
(*) - młodzi ludzie nie wiedzą (albo udają, że nie wiedzą), że kopiowanie czyichś prac (publicznie dostępnych i Internecie) jest prawnie zabronione. Nie chcę ponosić winy za czyjąĹ› głupotę, dlatego w regulaminie ( http://www.pp.sciagi.pl/regulamin.doc - czekam na uwagi i krytyke) zaznaczyłem, że nie ponoszę odpowiedzialności.

Ewentualnie można to zrobić w ten sposób, że przy każdym dodaniu pracy w panelu trzeba zaznaczyć, że praca jest moją własnością i mam do niej wszystkie prawa autorskie, ale nie wiem, czy to wystarczy (raczej chyba nie).

Kolejny pomysł - dać ludziom np. 30 dni, żeby przesłali regulamin albo od razu aktywowac konto partnerskie, lecz nie umieszczać prac dodawanych przez takiego partnera, byłyby one w kolejce na dodanie.

-----

I jeszcze takie pytanie - wielu z moich partnerów nie będzie miało NIPu. Czy w takim razie proponować im podpisanie umowy na rodziców? Czytaj na Forum Merytorium.pl