Nie każ mi czekać na tło graficzne...

sobota, 16 sierpień 03, 17:34

Piotr Majewski: „Jeśli internauta nie ma szybkiego łącza (...) nic nie poczyta bo będzie czekał na tło, które na jego nieszczęście ładuje się jako ostatnie. A rozwiązanie jest banalnie proste."

P.Majewski napisał/a na Merytorium.pl dnia 2003-08-16 13:41:55:

Zobaczcie stronę http://www.yanscron.pl - jeśli korzystacie z modemu lub Wasz dostawca (tak jak mój) ma przeciążone łącza to poczekacie zanim będziecie mogli przeczytać co jest tam napisane.

Dlaczego? Ponieważ projektanci tej strony popełnili dosyć popularny błąd. Tło tabeli jest zdefiniowane jako czarne albo tło strony jest tak zdefiniowane w <BODY> a tabela ma tło przeźroczyste. Tekst jest bordowy a tło pod nim jasne. Sęk w tym, że tło jest plikiem graficznym ( http://www.yanscron.pl/img1/tlo_tab.gif )

Jeśli więc internauta nie ma szybkiego łącza będzie widział całą stronę, będzie ledwo widział tekst i... nic nie poczyta bo będzie czekał na tło, które na jego nieszczęście ładuje się jako ostatnie.

A rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy dla tabeli z tekstem zdefiniować kolor tła jako: FFFBF0 i po sprawie. Internauta bedzie mógł czytać w trakcie ładowania tła.

Błąd staje się wyjątkowo uciążliwy, gdy tło jest na prawdę duże.

Jest to prosty błąd, którego większość projektantów nie zauważa ponieważ większośćma szybie łącza. Moja rada dzieli się na dwie:

1. Po pierwsze zawsze wyświetl wykończoną stronę z wyłączoną grafiką (w IE Narzędzia > Opcje internetowe > Zaawansowane > Multimedia > []Pokaż obrazy)

2. Jeśli jakiś tekst jest nieczytelny z powodu koloru tła to podstaw pod niego tło o kolorze najbliższym tłu graficznemu.


3 minuty pracy, mniej irytacji.... przecież te pierwsze sekundy są najważniejsze

-------------

Jeśli gdzieś jestem winny podobnym błędom to proszę wytknijcie je mnie ale w innym wątku dla porządku.

-------------

Piotrze, nie gniewaj się, że wziąłem Waszą stronę na przykład. :wink: Czytaj na Forum Merytorium.pl