Krok po kroku: jak stworzyć telefoniczny system interakcji z widzami You Tube.

wtorek, 22 wrzesień 09, 22:37

Wielu z Was publikuje materiały szkoleniowe, wykłady i przewodniki za pośrednictwem serwisu You Tube. Ponieważ nie zawsze sprawdzają się e-mailowe pytania zadawane przez widzów, dzisiaj pokażę jak w tani i prosty sposób wprowadzić w życie system telefoniczny, poprzez który widzowie mogą "dręczyć" trenerów swoimi pytaniami.

1. Rejestrujemy konto na platformie http://www.freeconet.pl. Przy rejestracji wybieramy numer telefonu w dowolnej strefie numeracyjnej, a także tworzymy swój login i hasło dostępu do platformy.

Rejestracja Freeconet

2. Po potwierdzeniu rejestracji i zalogowaniu, w zakładce "Mój telefon" wybieramy opcję przekierowania połączeń przychodzących. Przekierowanie "Zawsze" ustawiamy na "Poczta głosowa". Operację zatwierdzamy przyciskiem "Zapisz".

Rejestracja Freeconet

3. Przechodzimy do sekcji "Poczta głosowa", w zakładce "Mój telefon". Klikamy w link "Wgraj nowy plik (mp3/wav) na serwer.

Konfiguracja Freeconet

4. Najszybciej i najprościej jest wykorzystać już istniejące nagranie powitalne. Jeśli nie posiadamy takiego, możemy skorzystać z syntezatora mowy Ivona, który przy użyciu odpowiedniej składni gramatycznej, wygeneruje dość dobrze brzmiące nagranie.

W oknie "Testuj głosy IVONA" wpisz tekst powitania, jakie chciałbyś umieścić w swoim systemie telefonicznym, a następnie "Wybierz głos IVONA" i kliknij przycisk "Czytaj", aby odsłuchać nagranie (proponuję użycie głosu Ewy).

Ivona

5. Nagranie czytane wybranym głosem możemy zakupić. W tym celu klikamy przycisk "Kup teraz". Po przeładowaniu strony pojawi się okno odsłuchowe, w którym (jeśli zajdzie taka potrzeba) możemy poprawić nieco wymowę syntezatora. Jeśli nasze powitanie brzmi akceptowalnie, klikamy przycisk "Pobierz".

Ivona - Zakup nagrania

W oknie pop-up pojawiła się opcja wyboru licencji dla wygenerowanego pliku. W naszym przykładzie możemy używać licencji "Non-commercial" (obejmuje wszelkie zastosowania w edukacji). Jeśli wykorzystanie pliku ma być komercyjne, należy skorzystać z licencji "Commercial / Royalty Free". Typ pliku, który chcemy pobrać, należy ustawić na "mp3, 22kHz". Po kliknięciu w opcję "Kup teraz" przejdziemy do formularza płatności / rejestracji serwisu Ivona.

Ivona - zakup licencji

6. Jeśli powitanie wygenerowane przez syntezator mowy jest już w Twoim posiadaniu, możesz załadować je na platformę Freeconet (punkt 3.). Operację zatwierdzamy przyciskiem "Zapisz".

Freeconet - ostatnie starcie!

7. Teraz możemy sprawdzić jak brzmi nasze powitanie. W tym celu dzwonimy z dowolnego telefonu na numer, który wybraliśmy podczas rejestracji konta na platformie "Freeconet" (w moim przypadku jest to numer 058 783 49 08). Jeśli po usłyszeniu sygnału nagramy wiadomość, w ciągu kilkunastu sekund nasza skrzynka e-mail zostanie zasilona nową wiadomością! Yeeeee Puszczenie oczka

Yeee!

Dlaczego uważam, że to fajne rozwiązanie? Otóż...

a) nie trzeba do prowadzącego pisać maila (w przypadku "ludzi czynu" i tak maile z reguły trafiają w "czarną dziurę" do "przeczytania później"), a poza tym nagrania można dokonać z dowolnego miejsca (np. podczas zakupów w hipermarkecie, jeśli akurat ci się przypomni Puszczenie oczka )
b) cudzy głos ożywia materiał video (pseudo interakcja)
c) nie trzeba mieć ani komputera, ani internetu. Wystarczy zwykły telefon (zwłaszcza ten pożyczony) Puszczenie oczka
d) to jest naprawdę proste (dosłownie pięć minut roboty) i tanie (kilkanaście złotych) rozwiązanie (zwłaszcza, że nowi użytkownicy Freeconet'u przez okres 3 miesięcy mogą testować platformę zupełnie za darmo).

Poza tym nagrania z poczty głosowej można wykorzystać na stronie internetowej firmy, czy szkolenia (np. w dziale "W tym tygodniu odpowiadamy na następujące pytania"). Zachęcam do testowania Uśmiech

DAS
Komentarze
Newsletter

Informator Szkoleniowy Ekademia.pl

Bądź na czasie z najnowszymi szkoleniami i kursami internetowymi...

Dołącz do 234 180 czytelników