Twój pierwszy film video - część 1: Zanim zaczniesz...

czwartek, 13 sierpień 09, 22:57Kiedy myślimy o nagraniu profesjonalnie wyglądającego materiału video, który z założenia ma być uzupełnieniem wykładów e-learningowych, już na początku powinniśmy określić w jakim formacie będziemy dystrybuować film, a przede wszystkim – jakich narzędzi będziemy używać podczas jego tworzenia.

Określenie rozdzielczości i formatu video jest o tyle ważne, że wszystkie materiały dodatkowe – j.np. wykresy, czy plansze informacyjne powinny być dostosowane do założonego formatu. Nieprofesjonalnie będą wyglądać wszelkie materiały przygotowane pod małą rozdzielczość, a następnie powiększone np. do formatu HD Video.

Ze względu na fakt, że większość platform hostujących pliki video w internecie – włącznie z serwisem You Tube - obsługuje format HDTV, zalecana – źródłowa - rozdzielczość filmu powinna wynosić 1280x768 pikseli.

Dobór oprogramowania jest niezwykle ważny. To od niego zależy m.in. komfort naszej pracy, w jakim formacie zapiszemy stworzony film i czy będzie on zawierał efekty wizualne.

Programów do nieliniowego montażu video jest na rynku bardzo wiele i w zasadzie wszystkie opierają się na tym samym – wielościeżkowym - schemacie działania.

Ponieważ niniejszy przewodnik adresowany jest do osób, które nie miały jeszcze styczności z manualnym tworzeniem filmów video, w zakresie pokazu użyjemy oprogramowania adresowanego do amatorów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na bieżącym etapie nie musimy dokonywać zakupu żadnego z programów, gdyż są one dostępne w wersjach czasowych, pozwalających zapoznać się z ich działaniem i możliwościami.

Możliwości sprzętowe są praktycznie nieograniczone. Na potrzeby stworzenia filmu video możemy wykorzystywać materiały nagrane cyfrową kamerą video, korzystać z zewnętrznych mikserów dźwięku i mikrofonów. Nam jednak chodzi o to, żeby przy tworzeniu filmu nie zrujnować budżetu domowego, prawda?

Ze strony sprzętowej, do stworzenia i późniejszego montażu filmu potrzebny będzie nam dobry mikrofon, wydajny komputer z kartą dźwiękową, ewentualnie cyfrowa kamera video lub webcam.

Na rynku istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów mikrofonów. Nas interesują mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że mikrofon dynamiczny można podłączyć bezpośrednio do karty dźwiękowej komputera, a pojemnościowy – w zależności od jego konstrukcji i tego, czy karta posiada zintegrowane źródło zasilania.

Mikrofony dynamiczne w najniższej cenie (ok. 25-50 zł) ce**ą się z reguły przytłumionym dźwiękiem, który nie brzmi dobrze bez dodatkowej zaawansowanej obróbki. Jeśli jednak niespecjalnie zależy nam na rewelacyjnie dobrej jakości dźwięku, taki mikrofon w zupełności wystarczy. Można używać choćby mikrofonu Philips SBC MD 140.

Jeśli chodzi o mikrofony pojemnościowe – zwane często studyjnymi – poza sporą ceną, cechuje je dużo lepsza jakość przetwarzanego dźwięku. Ceny mikrofonów pojemnościowych zaczynają się od ok. 250 złotych, przy czym dużo korzystniej jest dokonać zakupu konkretnego modelu za granicą – np. poprzez serwis ebay.com – niż w Polsce.

Bardzo dobrym modelem mikrofonu pojemnościowego, który nie dość, że nie rujnuje budżetu domowego, to jeszcze nie potrzebuje źródła zasilania - bo jest podłączany do gniazda USB w komputerze – jest mikrofon Audio Technica AT 2020 USB. Mikrofon cechuje bardzo neutralne brzmienie i dość niska cena. W serwisie ebay.com można nabyć go już za ok. 100 dolarów wraz z kosztami przesyłki. Testy mikrofonu wraz z sekcją odsłuchową można znaleźć w serwisie You Tube.com.

Na potrzeby pokazu będę używał mikrofonu pojemnościowego o nazwie HSMC001. Mikrofon podłączony jest do miksera audio, a ten z kolei bezpośrednio do karty dźwiękowej w komputerze. Mikser generuje zasilanie dla mojego mikrofonu pojemnościowego, a dodatkowo pełni funkcję equalizera.

Jeśli zdecydowałeś się na używanie mikrofonu dynamicznego, podłączasz go bezpośrednio do gniazda mikrofonu znajdującego się na Twojej karcie dźwiękowej. W większości kart gniazdo mikrofonowe oznaczone jest kolorem czerwonym lub różowym.

Po podłączeniu mikrofonu bądź miksera do karty dźwiękowej, należy uaktywnić go w systemowym mikserze dźwięku. W tym celu klikamy ikonę głośnika znajdującą się na pasku, koło zegara systemowego, a następnie odznaczamy „checkbox” na karcie mikrofon, która się pojawiła. Aby wyłączyć głos z mikrofonu, "checkbox" powinien być zaznaczony.

W następnym odcinku pokażę Ci jak nagrać ścieżkę audio oraz jak ją zedytować, aby wszelkie "eeee", "yyyyyy", "uuuu" nie były słyszalne.
Komentarze (2)
Newsletter

Informator Szkoleniowy Ekademia.pl

Bądź na czasie z najnowszymi szkoleniami i kursami internetowymi...

Dołącz do 234 278 czytelników