Dariusz Sawicki

Dariusz Sawicki

Rejestracja-Samochodu.pl i nie tylko to ..... czyli wieści z urzędów i wiele więcej

Czy można zarejestrować samochód bez karty pojazdu?

dariuszSAWICKI_blog_karta_pojazduKarty pojazdu wprowadzono w Polsce 1 lipca 1999. Dokument ten musi mieć każdy samochód i motocykl rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju.

Ta mała czerwona książeczka budziła kiedyś dużo emocji związanych z jej zróżnicowaną ceną. Niesprawiedliwe państwo polskie uznało, że każdy kto sprowadza z zagranicy samochód i rejestruje go po raz pierwszy w kraju zapłaci 1000 zł czyli 1300% więcej niż osoba, która dostała kartę do nowego samochodu kupionego u dealera, zgubiła ją i musi wyrobić wtórnik - za co zapłaci tylko 75 zł.

W lipcu 2003 obniżono cenę o połowę na 500 zł a po 7 latach od wprowadzenia z dniem 15 kwietnia 2006 po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zrezygnowano z niesprawiedliwego traktowania osób rejestrujących samochody sprowadzone z zagranicy i wprowadzono jedną cenę za wydanie tego samego dokumentu - 75 zł, która obowiązuje do dziś.

 Mój klient kupił samochód. Okazało się, że przed jego rejestracją w urzędzie komunikacji karta pojazdu zaginęła. Bez niej nie można go zarejestrować. Urząd nie może wydać jej wtórnika bo nie ma pewności czy dowód zakupu jest prawdziwy (zawsze może to być jakaś próba zarejestrowania skradzionego pojazdu). Kartę pojazdu przechowujemy w domu/firmie właśnie po to by w przypadku ewentualnej kradzieży uniemożliwić legalną rejestrację pojazdu.

Jak odzyskać kartę?

1. Sprzedawca pojazdu musi zgłosić jego sprzedaż w swoim urzędzie komunikacji. Dostarcza tam swoją kopię umowy/faktury sprzedaży i na tej podstawie urząd odnotowuje zmianę właściciela i wpisuje dane nabywcy.

2. Występujemy do urzędu gdzie pojazd był do teraz zarejestrowany z pisemnym wnioskiem o wydanie zaświadczenia o danych karty pojazdu. Do wniosku dołączamy dowód zakupu, dowód rejestracyjny oraz składamy oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań o okolicznościach zagubienia karty.

3. Zaświadczenie o karcie pojazdu zastępuje obowiązek jej przedstawienia przy rejestracji pojazdu. Na jego podstawie nasz urząd komunikacji wydaje wtórnik karty pojazdu i dokonuje przerejestrowania pojazdu.

PODSUMOWANIE

Jak widać karty pojazdu mają burzliwą historię pokazując różne oblicza polskiej sprawiedliwości społecznej.

Stanowią one jednak dodatkowy element poprawiający bezpieczeństwo transakcji kupna-sprzedaży.

Zagubienie karty może utrudnić działanie firmy lub osoby fizycznej uniemożliwiając rejestrację pojazdu nawet na kilka tygodni.

Na szczęście w tym przypadku sytuacja nie jest beznadziejna. Gorzej jeżeli sprzedawca mieszka na drugim końcu Polski - tam musimy skierować nasz wniosek o wydanie zaświadczenia.

Dariusz Sawicki

Wrocław
 Blog  Memos© 2007-2018 Ekademia.pl | Polityka Prywatności | Regulamin


Produkty i Szkolenia Online

Nie jesteś zalogowany(a) Zaloguj się Utwórz konto


forked from Moodle