Dariusz Sawicki

Dariusz Sawicki

Rejestracja-Samochodu.pl i nie tylko to ..... czyli wieści z urzędów i wiele więcej

Kiedy nie zarejestrujesz anglika w Polsce?

Kierownica z prawej strony? Czy można tym jeździć w Polsce? W programie Turbo Kamera (TVN Turbo) było dzisiaj o nielogicznym podejściu Polski do samochodów z kierownicą po prawej stronie.

W naszej codziennej działalności - reprezentowania w urzędach komunikacji, celnych i skarbowych mamy również klientów przywożących samochody z kierownicą po prawej stronie. W takiej sytuacji Polskie przepisy przewidują trzy możliwości:

tablica rejestracyjna Wielka Brytania

1. jeżeli samochód posiada homologację producenta umożliwiającą montaż kierownicy po lewej stronie to należy dokonać przeróbki - czyli przełożenia kierownicy wraz z innymi podzespołami i zrobić badanie techniczne.

2. jeżeli samochód/pojazd nie posiada takiej homologacji - czyli producent nie przewidział takiego pojazdu z kierownicą po lewej stronie to taki pojazd nie będzie zarejestrowany w Polsce.

3. jeżeli samochód jest zarejestrowany poza granicami Polski przez 6 miesięcy można się nim poruszać po kraju bez żadnych ograniczeń.

W tym drugim przypadku jedyna nadzieja w uzyskaniu zgody na odstępstwo od przepisów wydanej przez Ministra Infrastruktury. Przewiduje to Prawo o ruchu drogowym. Zgody są wydawane na pojazdy specjalne np. zamiatarki. Na samochody osobowe raczej nie (chyba, że to pojazd unikatowy lub zabytkowy).

Tu jednak Polska - dziwny kraj traktujący ludzi nie równo - pokazuje swój pazur.

Otóż można jeździć w Polsce samochodem z kierownicą po prawej stronie:

1. samochodami zarejestrowanymi poza Polską (w Anglii, Niemczech, Francji, ...). Tu jednak zgodnie z przepisami można tak jeździć tylko 6 miesięcy. Następnie należy wyjechać poza granice kraju i wrócić by liczył nam się kolejny pół roczny okres zgody na jeżdżenie samochodem z kierownicą po prawej stronie.
PYTANIE:
Kto i jak stwierdzi czy pojazd wyjechał poza granicę Polski skoro część granic jest otwarta i nie ma żadnego monitoringu???!!!

2. samochodami, które mają na to zgodę Ministra Infrastruktury na odstępstwo... czyli jednak można w niektórych przypadkach. O tym jakie to sytuacje czy pojazdy decyduje niestety człowiek a nie jakaś ogólnie przyjęta reguła.

W TVN była rozmowa z przedstawicielem firmy zajmującej się sprzątaniem ulic. Firma ta na jeden pojazd - zamiatarka ulic dostała bez kłopotu na odstępstwo a na inny śmieciarka już proces ten trwał ok. pół roku. To właśnie dowód na to, że decyzje takie nie są jakoś szczególnie uzasadnione.

PODSUMOWANIE:
1. Jak zawsze Polska dzieli ludzi na lepszych (kierownica po lewej stronie) i gorszych - kierownica po prawej - stwarzają większe zagrożenia dla ruchu. Jak znam życie nie ma to żadnego potwierdzenia w statystykach...
2. Nawet wśród gorszych mogą być Ci lepsi (mają zgodę na odstępstwo w przepisach i mogą mimo zagrożeń jeździć z kierownicą po prawej stronie)
3. Jeżeli masz samochód zarejestrowany za granicą to przez pół roku możesz swobodnie jeździć pojazdem z kierownicą po prawej stronie bez żadnych specjalnych odstępstw pana Ministra. Jedyny kłopot to zwykle wyższe stawki OC i badań technicznych, które póki co nie są ważne w Polce.

pozdrawiam

Dariusz Sawicki
RejestracjaSamochodu.pl
w imieniu Twojej firmy, za Ciebie

Wypełnij AKCU VAT24 PCC-3
Pobierz umowę kupna, darowizny
Sprawdź jak wygląda dowód rejestracyjny
 Blog  Memos© 2007-2018 Ekademia.pl | Polityka Prywatności | Regulamin


Produkty i Szkolenia Online

Nie jesteś zalogowany(a) Zaloguj się Utwórz konto


forked from Moodle