SZTUKA ARCHIWIZACJI,
czyli
jak zapanować nad swoim
fotograficznym archiwum


Jeśli fotografujesz aparatem cyfrowym, to z całą pewnością wiesz, jak szybko przybywa zdjęć w Twoim archiwum. Po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, że tylko odpowiednia praca z plikami pozwoli Ci bez problemu odszukiwać zdjęcia nawet kilka lat po ich zrobieniu i być spokojnym o oryginały tych fotografii.


Wyobraź sobie, że odwiedzają Cię przyjaciele i zaczynacie wspominać wspólne wakacje z przed kilku lat. Miło przy takiej okazji jest pooglądać wspólnie pamiątkowe zdjęcia. Co wtedy robisz? Bierzesz laptopa, uruchamiasz odpowiedni program, wpisujesz dwa słowa i zdjęcia pojawiają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Czy o możliwe? TAK!


Albo druga sytuacja. Fotografujesz bardzo dużo i coraz lepiej Ci to wychodzi i pojawiają się firmy czy wydawnictwa, które chcą od Ciebie kupić kilka zdjęć do reklamy. Zależy im na czasie i proszą Cię o szybkie przesłanie miniatur zdjęć o konkretnej tematyce. A Ty nie wpadając w panikę odpowiadasz spokojnie: "Dobrze, za 10 minut prześlę prevki". Pełny profesjonalizm, szybka reakcja i sukces gotowyUśmiech

Czy o możliwe? TAK!


A co jeśli zdjęcia będziesz po prostu zgrywać na płyty i trzymać na półce czy w szufladzie? Nawet jeśli wrzucisz w międzyczasie jakieś fotografie do internetu i ktoś je znajdzie i poprosi Cię o oryginały, nie będziesz w stanie znaleźć ich szybko, a może nawet nie znajdziesz ich wcale. Może się też zdarzyć, że nawet jeśli wiesz gdzie są, to po dłuższym czasie odczyt plików może być już niemożliwy!


Jak temu zapobiec? Jak postępować, żeby cała Twoja fotograficzna praca nie przepadła?

Część mojej pracy zaginęła już praktycznie bezpowrotnie, ponieważ zanim opracowałem skuteczną i praktyczną metodę budowania archiwum, minęło dużo czasu. Jeszcze zanim pojawiły się aparaty cyfrowe dbanie o negatywy było bardzo ważne. Teraz z jednej strony sprawa jest o wiele łatwiejsza przez nowe technologie, a z drugiej tworzymy nieporównywalnie więcej fotografii i o wiele łatwiej jest utonąć w ich zalewie. Dlatego właśnie niezbędna jest odpowiednia i uporządkowana praca ze zdjęciami już od samego początku Twojej fotograficznej drogi. Im szybciej zaczniesz dbać o fotograficzne archiwum, tym lepiej.


I tu pojawia się moja pomoc. Wykorzystując swoje własne doświadczenie i przetestowanie wielu różnych wariantów magazynowania zdjęć, doszedłem do rozwiązania, którego trzymam się z dużym powodzeniem od kilku lat. I tym systemem postanowiłem się podzielić z Tobą.



Zapraszam Cię do obejrzenia materiału video, w którym opowiadam o tym jak postępuję ze zdjęciami, żeby moja praca była szybka, skuteczna, łatwa i przyjemna.
Zapisy wstrzymane