Jak wykryć manipulacje zyskiem spółki akcyjnej?

Skąd wiesz, które dane finansowe są wiarygodne?

     Gdy inwestujesz w akcje, idealnie byłoby, gdybyś mógł wysłać do spółki swojego audytora, który zbadałby, czy zyski wykazywane przez spółkę są prawdziwe. Audytor miałby dostęp do dokumentacji księgowej, mógłby zrobić wywiad i na miejscu ocenić prawdziwą kondycję finansową spółki.

     Jako inwestor indywidualny najczęściej musisz zadowolić się czytaniem raportów finansowych i publicznie dostępnych informacji o spółkach. Nie oznacza to jednak, że jesteś całkowicie bezbronny wobec bardziej i mniej legalnych manipulacji księgowych. Moim celem jest pokazać, że akcjonariusze mniejszościowi mogą zastosować stosunkowo proste narzędzia do oceny jakości wykazywanych przez spółki zysków. Narzędzia te są bardzo słabo znane w Polsce - a szkoda, bo są niezwykle przydatne i wartościowe.
    
    Słynny skandal z oszustwami finansowymi w spółce Enron pokazał, że potrzebne są nie tylko nowe regulacje prawne, ale też szeroka edukacja inwestorów. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w 100% ochronić się przed oszustwami księgowymi, ale możemy nauczyć się oceniać, kiedy szansa na zmanipulowane sprawozdanie finansowe jest duża.

Jak rozpoznasz manipulacje księgowe?


     Po latach analizy setek sprawozdań finansowych, przygotowałem specjalny kurs, w którym nauczysz się, jak rozpoznawać typowe manipulacje księgowe. Tzw. kreatywna księgowość dotyczy nie tylko operacji niezgodnych z prawem. Najgorsze jest to, że międzynarodowe standardy rachunkowości dopuszczają dużą swobodę prezentacji wyników finansowych - które często nie oddają prawdziwej sytuacji ekonomicznej spółek. Dla Ciebie - jako inwestora i nie tylko - kluczową umiejętnością jest ocena jakości zysków spółek. Jest to wiedza bezcenna - zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, gdy będziesz wiedział, których spółek unikać.

    W kursie - oprócz niezbędnej teorii - prostymi słowami na rzeczywistych sprawozdaniach finansowych, pokazuję Ci finansowe ,,pola minowe'', których warto unikać. Dzięki ćwiczeniom utrwalisz umiejętności, które z pewnością poprawią Twoje wyniki inwestycyjne.


Dzisiaj tylko 37.00 PLN

Składam zamówienie

Program kursu:

1. Jak zapasy zniekształcają zysk netto?

 • Przykład - fabryka czekolady
 • Jak wykryć zniekształcony zapasami zysk w sprawozdaniach finansowych?
 • Zysk właścicielski
 • Metody LIFO, FIFO, średniej ważonej
 • Kłamstwo ma krótkie nogi

2. Manipulacje przychodami i należnościami

 • Jak spółki zawyżają przychody?
 • Jak wykryć manipulacje przychodami?

3. Co mówią aktywa o jakości zysków?

 • Problemy z aktywami w ocenie zysków
 • Na tropie aktywowania kosztów
 • Na tropie manipulacji amortyzacją
 • Jakie spółki są szczególnie zagrożone słabą jakością (lub manipulacją) zysków?

4. Wskazówki i odpowiedzi do ćwiczeń

Zasady zakupu i dodatkowe informacje

1. Wpłacasz pieniądze

2. Natychmiast po zaksięgowaniu płatności otrzymujesz dostęp do kursu na 60 dni. W tym czasie możesz pobrać kurs na dysk twardy i korzystać z niego bezterminowo. Będziesz potrzebował ok. 700 MB wolnego miejsca na dysku.

3. Kurs składa się z

 • 8 nagrań video w formacie mp4 o łącznym czasie trwania 2 godz. 25 min.,
 • prezentacji w formacie pdf
 • pomocniczego arkusza xls

Gwarancja satysfakcji

Gwarancja satysfakcji Kupując Kurs, nic nie ryzykujesz, bo udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji! Jeżeli przez 30 dni od zakupu uznasz, że kurs nie spełnił Twoich oczekiwań, możesz go zwrócić, otrzymasz całą kwotę z powrotem. Bardzo zależy mi na Twoim zadowoleniu.

Autor kursu

Wiesław Zajiczek    Nazywam się Wiesław Zajiczek, jestem doktorem fizyki, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuję się m.in. astrofizyką, rynkami finansowymi, inwestowaniem oraz metodami szybkiej nauki.

     Od kilku lat prowadzę bloga przeplywypieniezne.pl, na którym udostępniam mnóstwo darmowych artykułów i materiałów dotyczących edukacji finansowej.